Operatör devi Turkcell 25 Şubatta gerçekleştirilen Mobil Dünya Kongresinde Blokchain Teknolojilerini tanıttı.

Turkcell Mobil Dünya Kongresinde Blokchain Teknolojilerini Tanıttı

Türkiye'nin önde gelen telekomünikasyon hizmetleri sağlayıcısı Turkcell, kimlik yönetimi için Blokchain tabanlı  bir hizmet sunacağını belirtti.

Turkcell’in yeni blok zinciri ürününü 25 Şubat’taki Mobil Dünya Kongresinde (MWC) tanıttı. Kimlik Yönetimi çözümü, kullanıcılara kişisel bilgileri üzerinde kontrol sağlamak ve Genel Veri Koruma Yönetmeliğine uygun olarak gizlilik sağlamak için tasarlandı.

Mevcut kimlik yönetimi sistemleri, kullanıcıların verilerinin üçüncü şahıslarla paylaşılmasını düşünürken, Turkcell’in blockchain ürünü, gerekli kullanıcı verilerini bir blok zinciri üzerinde depolar ve ek kimlik doğrulamasını ortadan kaldırır. Turkcell ayrıca ihtiyacı olanlar için bağış uygunluğunu doğrulamak üzere kimlik yönetimi çözümü içeren bir blockchain tabanlı bağış kullanım projesini de hayata geçirecek.

Turkcell Müşteri Deneyimi ve Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Serkan Öztürk, “Hizmetlerimizin tasarımında öncelikli olan dijital hizmetlerimiz ve çözümlerimizin müşteri deneyimini geliştirmek için blockchain teknolojisinin kullanılması şart” dedi. Buna ek olarak uğraşlarının [Turkcell] dijital hizmetlerinin gelişmesine ve müşteri deneyimindeki çıtanın yükselmesine yardımcı olacağını belirtti.

1994 yılında kurulan Turkcell, Türkiye merkezli ve dokuz ülkede faaliyet gösteren dijital bir operatördür. 2018 yılında, şirketin net gelirinin 2 milyar liraya (377 milyon $) ulaştığı, ve şirkettin gelirlerinin yıllık %21 arttığı bildirildi.

Blockchain, global olarak telekom sektöründe geniş çapta kabul gördü. İspanya’nın en büyük çokuluslu telekomünikasyon şirketi Telefonica’nın, dijital inovasyonunu blockchain ve yapay zeka kullanarak genişletmek için Microsoft ile ortaklık yaptığı haberini sizlerle paylaşmıştık. İşbirliği, iki şirket tarafından yürütülen önceki çalışmalara dayanarak müşteri odaklı teknolojik gelişmeleri içereceği bildiriliyor.

Yine bu ay, Güney Kore'nin en büyük kablosuz operatörü SK Telecom (SKT), bu tür erişim kontrolü gibi uygulamalar için kullanılabilecek blok zinciri ile çalışan mobil bir kimlik çözümü geliştirmek için dünyanın en büyük beşinci telekom şirketi olan Alman Deutsche Telekom ile işbirliği yaptı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ