Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), dijital Türk lirası için bir platform geliştirmeye yardımcı olmak için birkaç yerel teknoloji firması hazırladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), dijital Türk lirası için bir platform geliştirmeye yardımcı olmak için birkaç yerel teknoloji firması hazırladı.

 

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Bir basın açıklamasına göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), dijital Türk lirası için bir platform geliştirmeye yardımcı olmak için birkaç yerel teknoloji firması hazırladı. Merkez bankası, ülke içinde dolaşımda bir merkez bankası dijital para birimini (CBDC) görebilecek planlar için ileriye doğru önemli bir adım olarak görülen, teknolojiyi geliştirmeye yardımcı olmak için yerel teknoloji firmalarıyla zaten anlaşmalar imzaladı.

Programa Katılan Geliştiricilerin Havuzunun Artması Bekleniyor

Üç yerli ortak belirlendi ve “Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu”nun geliştirilmesi için banka ile mutabakat zaptı imzalamaya davet edildi. CBDC programına katılan geliştiricilerin havuzunun, Merkez Bankasının geniş bir uzmanlık yelpazesine başvurmaya istekli olduğu düşünüldüğünde, önümüzdeki aylarda artması bekleniyor. İlk üç ortak, savunma firması Aselsan, bilişim ve savunma devi Havelsan ve TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği Araştırma Merkezi'dir.

 Türkiye, Dijital Türk Lirası İhracıyla İlgili Nihai Bir Karar Vermiş Değil

Merkez Bankası, nihai dijital para birimini piyasaya sürme taahhüdünde bulunmadı ve “Dijital Türk Lirasının ihracıyla ilgili nihai bir karar vermedi. Denemelerin, teknolojinin Türkiye ekonomisinde daha geniş çapta uygulanmak için yeterince sağlam olup olmadığını belirlemek için değerlendirileceği 2022 yılına kadar sürmesi bekleniyor. Hareket, Çin, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve diğerleri de dahil olmak üzere dünya çapındaki merkez bankalarından CBDC'lere artan ilginin olduğu ve çok sayıda ülkenin kendi CBDC çözümlerini geliştirme sürecinde olduğu bir zamanda geldi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ