Türkiye’nin ilk NFT odaklı sanat sergisi geçtiğimiz günlerde Beyoğlu Hasköy Yün İpek Fabrikası’nda düzenlendi.

Türkiye’nin ilk NFT odaklı sanat sergisi geçtiğimiz günlerde Beyoğlu Hasköy Yün İpek Fabrikası’nda düzenlendi. Çok sayıda sanatçı, galerici, koleksiyoner ve yatırımcının katıldığı sergide 300 bin dolar değerinde NFT eser satıldı.

Katılımcılar arasında ünlü isimler de dikkat çekti. Oya Eczacıbaşı, Leyla Alatan, Muzaffer Yıldırım, Banu Çarmıklı, Berrak Barut ve Engin Can Ural bu isimler arasında yer alıyor. Sergi Dijital sanata odaklanan ve merkezine kripto sanatı alan Carny.io tarafından düzenlendi.

Serginin açılışında Carny.io kurucularından Elyo Elvaşvili yaptığı konuşmada Türkiye’de çok değerli dijital eser üreten sanatçılar olduğuna vurgu yaparak kendilerinin bu sanatçılar için işin teknolojik tarafını sağladıklarını ifade etti. Elvaşvili ayrıca amaçlarından birinin sanatçı ve galerileri ulular arası platformlara taşımak olduğunu da belirtti.

Dijital eserlerin sahiplik belgeleri bir blokchain aracılığı ile, bir diğer ifade ile NFT şeklinde alan kişilere aktarılıyor. Bu kişiler kendi dijital cüzdanlarında bu eserleri saklayabiliyorlar. Dijital dünyada yer alan herkes koleksiyonları görebiliyor.

Okuyucularımız için tekrar hatırlatalım. Non-Fungible Token yani değiştirilmesi mümkün olmayan para anlamına gelen NFT’nin ayrıntıları blok zinciri olarak bilinen bir dijital deftere kaydedilerek bir dijital deftere kaydedilerek bir dijital eserin gerçek olduğuna yönelik olarak doğrulanmaya yardımcı oluyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ