Özellikle Türkiye'deki kripto para yatırımcıları için sevindiri haberler gelmeye devam ediyor.

Türkiye Dijital Para Birimini Gündemine Aldı

Türkiye'nin dijital para birimi üzerinde çalıştığına dair ifadeler uluslararası alanda haber olmuş durumda. Pilot uygulamanın 2020 sonuna kadar bitmesi bekleniyor.

Türkiye, blok zinciri temelli bir ulusal dijital para birimi çıkarmaya çalışıyor.

Türkiye’nin yeni yasalarının ve ülkenin resmi ilanlarını yayınlayan tek resmi gazetesi olan Resmi Gazete, Pazartesi günü bir belgeyi yayınladı. Yayınlanan belgede dijital liradaki ilk denemelerin 2020 sonuna kadar yapılması ve sonuçlandırılması gerektiği belirtiliyor.

Türkiye ekonomisini güçlendirmek için, ülkenin merkez bankası tarafından dijital lira çıkartılması planlanıyor.

Resmi Gazete’deki ifadelerde "Ana amaç, reel sektörün finansman ihtiyacına düşük maliyetle cevap verebilecek güçlü bir kurumsal yapıya sahip bir finansal sektör oluşturmak, güvenilir kurumlar aracılığıyla geniş bir yatırımcı tabanına farklı finansal araçlar sunmak ve cazip küresel finans merkezi İstanbul'un hedefini desteklemek” ifadeleri yer alıyor.

Dünyaya bakıldığında son zamanlarda dijital para birimleri taleplerinin giderek arttığı görülmekte. Çin’in de 5 yıllık araştırma ve geliştirmeden sonra yakın gelecekte dijital para birimini piyasaya sürmesi bekleniyor.

Geçen hafta, 200'den fazla Alman özel bankasının yer aldığı bir Birlik de dijital euro talebinde bulunmuştu

ABD Federal Rezervi de, dijital para girişimine yönelik olarak bir yönetici arayışıda olduğu için dijital para birimlerinin perakende ödemelerine nasıl entegre edileceği konusunda da araştırmalar yapmakta.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ