Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ekim ayında meclise sunacağı kripto para yasasını tamamladığını doğruladı.

Türkiye Kripto Para Yasasını Ekim Ayında Çıkaracak

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ekim ayında meclise sunacağı kripto  para yasasını tamamladığını doğruladı.

Kripto para yasası geliyor

Türkiye, dijital para sektörünü düzenleyecek bir düzenleyici çerçeve uygulamaya çalışıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı, yatırımcıları korumak ve kara para aklamayı önlemek amacıyla Ekim ayında meclise önereceği dijital para birimi yasasını tamamladığını doğruladı. Türkiye, yükselen enflasyon, borç talebinde bir düşüş ve artan bir işsizlik oranı yaşıyor.

Daha önce hükümet, dijital para birimini bir ödeme yöntemi olarak yasaklamıştı.  Hazine ve Maliye Bakanlığı, dijital para endüstrisi için yasal bir çerçeve oluşturmak için bir yasa tasarısı taslağının hazır olduğunu duyurdu. Bu yasa tasarısının, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Ekim 2021'de, oturumların başlamasıyla meclise sunulması planlanıyor.

Türkiye'nin dijital para birimleri için daha katı düzenlemelere ihtiyacı var.

Tasarı hakkında yorum yapan Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül, Türkiye'nin kripto para birimleri için Avrupa ve Kuzey Amerika'daki çoğu ülkeden daha katı düzenlemelere ihtiyacı olduğunu belirtti. Bakan yardımcısı ayrıca, Türkiye'nin serbest dalgalı bir döviz kuru sistemine sahip olması nedeniyle dijital para birimlerinin yerel para birimi olan liranın değerini önemli ölçüde etkileyebileceğini belirtti. Serbest dalgalı döviz kuru sistemi, döviz kurlarının arz ve talep tarafından belirlendiği bir sistemdir. Tasarı, farklı kripto para birimi varlık sınıflarını tanımlayacak. Ayrıca bunların ihraç, dağıtım, ticaret ve saklama hizmetlerini yöneten politikaları da belirleyecektir. Diğer bazı ülkeler de kripto düzenlemeleri üzerinde çalışıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ