İhracatta 2021 yılını rekorla kapatan Türkiye’nin kripto paralar konusunda da öncü olması beklenebilir.

İhracatta 2021 yılını rekorla kapatan Türkiye’nin kripto paralar konusunda da öncü olması beklenebilir. Ancak bu öncülük elbette ülkemizin kripto para alanında atacağı adımlara bağlı.

Bir ülke hangi konuya önem verse kuşkusuz o alanda önemli bir ilerleme sağlıyor. Mesela ihracat bunun en öne çıkan örneğini oluşturuyor. 225.4 milyar dolarlık ihracat açıkçası yüzleri güldüren bir konu oldu.

Pandemi döneminde ticaret ağını en çok zorlayan konuların başında lojistik fiyatları ile buna bağlı olarak artan navlun fiyatları yer aldı. Ancak olumsuz gibi gözüken bu durum Türkiye için fırsat haline geldi. Çin’den Avrupa’ya Navlun fiyatları 15 bin dolara  çıkınca ülkeler ve şirketler daha ucuz olması için rotayı Türkiye’ye çevirdiler.

Türkiye’nin buradaki en önemli avantajı Avrupa’ya yakın olması. Bu çerçevede 2022 yılında da küresel ticaretin belirleyicisinin yine lojistik ve taşıma bedelleri olacağı öngörülüyor.

Diğer taraftan Avrupa Birliği ülkelerinin, İngiltere’nin ve ABD’nin Türkiye’yi merkeze koymaya devam edeceği düşünülüyor. İhracatçılar, taşımacılık bedeli artışlarından korunmak için yıl boyunca en uygun yolu kullanmaya çalışacaklar.

Geldiğimiz noktada kripto para birimleri konusunda da Türkiye’nin en az ihracat konusunda gösterdiği hassasiyeti göstermesi blokchain alanında merkez bir konum açısından önem arz ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ