İran hükümetinin Türkiye merkezli iMiner'e İran'da bitcoin çıkarması için lisans verdiği söyleniyor.

Türkiye Merkezli Bu Firma İran

İran hükümetinin Türkiye merkezli iMiner'e İran'da bitcoin çıkarması için lisans verdiği söyleniyor.

Yerel medya kuruluşu Tabnak, geçtiğimiz hafta haberleri bildirdi ve İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı tarafından verilen lisansın iMiner'ın ülkenin Semnan şehrine 6.000 bitcoin madencilik makinesi yerleştirmesine izin vereceğini söyledi. (İran şu anda toplamda 148.000'den fazla bitcoin madencilik makinesini kullanıyor)

Yeni dağıtım, habere göre iMiner'ın saniyede toplam 96.000 terahash kapasitede (TH / s) çalışmasına neden olacak. iMiner, İran'ın en büyük madencilik tesisi olduğu söylenen çiftliği kurmak için 311 milyar rial (7,3 milyon $) yatırım yaptı.

iMiner zaten İran’ın Tahran şehrinde “sadece idari amaçlı” bir ofise sahiptir ve web sitesine göre “sadece gayri resmi bir şekilde” hizmet vermektedir. Lisans, ülkedeki operasyonlarına resmi olarak devam edebilir.

iMiner, bitcoin madenciliği konusunda yedi yıldan fazla deneyime sahip olduğunu iddia ediyor ve ayrıca web sitesine göre Türkiye, Rusya, ABD, Kanada ve İran'da bir madenci kiralama hizmeti veriyor.

İran, kripto madenciliğini Temmuz 2019'da endüstriyel faaliyet olarak onayladı ve o zamandan beri ülke hükümeti kripto madenciliği şirketlerine 1000'den fazla lisans verdi.

 İran’ın sübvansiyonlu elektrik oranları birkaç madencinin ülkeye akın etmesine neden oldu. Madencilerden bir kilowatt saat (kWh) enerji için ~ 0.11 dolar ücret aldığı bildiriliyor. Bununla birlikte, en yoğun yaz sezonunda (Haziran - Eylül), ücretler kWh başına ~ 0.46 $ 'dan daha yüksek oluyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ