Thodex borsasının çöküşü 356 milyon lira (24 milyon dolar) olan toplam zarara yol açtı.

 Türkiye Merkezli Kripto Borsası Thodex

Thodex borsasının çöküşü 356 milyon lira (24 milyon dolar) olan toplam zarara yol açtı. Türkiye, Thodex CEO'sunu iade etme sürecini başlattı ve savcılar hapis cezaları üzerinde çalışıyorlar.

Türk makamlarından yapılan son güncelleme, kripto ticaret platformu Thodex'in firari CEO'su Fatih Özer'in Arnavut polisi tarafından tutuklandığını kaydetti. Türk makamları, Özer hakkında dolandırıcılık ve suçlamalarda bulunmuştu.

Türkiye İçişleri Bakanlığı da Özer'in Türkiye'ye iade edilmesi sürecinin başladığını doğruladı. Bloomberg'in haberine göre, Türk savcılar Thodex'in yöneticileri ve kurucuları için "toplam binlerce yıl" hapis cezaları peşinde koşuyor.

Sanıkların tamamı suç örgütü kurmak, suç faaliyetlerinden elde edilen geliri aklamak ve bilişim sistemleri aracılığıyla dolandırıcılık yapmakla suçlanıyor. Türk halkı tasarruflarını istikrarsız para biriminden ve hızla yükselen enflasyondan korumaya çalıştığı için Thodex en popüler kripto borsalarından biriydi. Türk savcılara göre, borsanın çökmesinden kaynaklanan toplam zarar 356 milyon lira (24 milyon dolar) olarak gerçekleşti.

Geçen yıl platformun kapatılmasının ardından Thodex'in kurucusu Fatih Özer tamamen ortadan kayboldu. Ayrıca yatırımcılara geri ödeme ve Türkiye'ye dönme sözü verirken bilinmeyen bir yerden bir açıklama yaptı.

Radardaki Kripto Kaçakları

Dünyanın dört bir yanındaki federal araştırmacılar, kripto kaçaklarını arıyorlar. Fatih Özer'e benzer bir durumda, Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Crypto Queen olarak popüler olan kripto kaçakçısı Ruja Ignatova'nın peşindeydi.

Bulgar kadın, OneCoin adlı popüler bir kripto dolandırıcılığındaki rolüyle suçlandı. Soruşturma raporlarına göre, CryptoQueen yatırımcıları 4 milyar dolardan fazla dolandırdı. 2014 yılında, kendi kendini tanımlayan kripto OneCoin, para birimini bir veya daha fazla kişiye satan kişilere komisyon sunmaya başladı. Ancak FBI'a göre OneCoin tamamen değersizdi ve asla blockchain teknolojisiyle desteklenmedi.

Federal savcıların soruşturmasına göre, tamamen kripto kılığına girmiş bir Ponzi şemasıydı. Manhattan'ın baş federal savcısı Damian Williams, "Kripto para biriminin ilk günlerinin çılgın spekülasyonlarından yararlanarak planını mükemmel bir şekilde zamanladı" dedi.

Ruja Ignatova, elektronik dolandırıcılık ve menkul kıymet dolandırıcılığı da dahil olmak üzere sekiz suçlamayla suçlandı. Bir büro, Bayan Ignatova'nın tutuklanmasına yol açacak herhangi bir bilgi verene 100.000 dolar ödül veren bir bildiri yayınladı. Bayan Ignatova, en son 2017 yılında Bulgaristan'dan Yunanistan'a bir uçuş rezervasyonu yaparken görülmüş ve o zamandan beri kayıptır.

Sektörde son birkaç yıldır farklı nitelikte kripto dolandırıcılıkları yaşanıyor. Sonuç olarak, düzenleyiciler uygun bir düzenleyici çerçeve oluşturmak ve yatırımcıların çıkarlarını korumak için daha aktif hale geliyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ