Takasbank’tan bugün bir açıklama geldi ve "BiGA Dijital Varlık Transfer Paltformu"nun uygulamaya geçtiğini duyuruldu.

Türkiye’nin İlk Blockchain Ağı Piyasada

"BiGA Dijital Varlık Transfer Paltformu” dayanağı fiziksel altın olan ve dijital bir varlığa çevrilebilen altının, blockchain teknolojisi ile zaman kısıtı olmaksızın kişiden kişiye transferine imkan tanıyor.

Takasbank’ın yaptığı açıklamada bankanın özellikle son yıllarda tüm dünyada önemi artan blockchain teknolojisi üzerine çalışmalarını sürdürdüğü vurgulandı.

Açıklamada şu ifadelere yer veriliyor:

"Blokzincir teknolojisi üzerine yapılan çalışmaların ilk ürünü olarak dayanağı fiziksel altın olan ve dijital bir varlığa çevrilebilen altının blokzincir teknolojisi ile zaman kısıtı olmaksızın kişiden kişiye transferine imkan tanıyan ve marka adı 'BiGA Dijital Altın' olan projemizin uygulamaya geçişini duyurmanın ve Borsa İstanbul Grubunun bir üyesi olarak, ülkemiz ekonomisine yerli ve milli bir uygulamanın daha eklenmesinin haklı gururunu ve sevincini yaşıyoruz."

"Katılımcı Bankalarla Türkiye'nin Finansal Alanda Bilinen ilk Blockchain Ağı Kuruldu"

Bugün itibarıyla uygulamaya başlanan "BiGA Dijital Altın" projesine ilk etapta Ziraat Bankası, VakıfBank, Garanti BBVA, Albaraka Türk Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası ve Ziraat Katılım Bankası'nın katılım sağladığı ifade ediliyor.

Takasbank Katılımcı bankalarla ilgili olarak da şu açıklamayı yapıyor:

"Takasbank tarafından sunulan platformdan hizmet sağlayacak olan katılımcı bankaların kendi sistemlerinde yapacakları geliştirmelerle altın bakiyeleri katılımcı bankalar arasında 7/24 transfer edilebilecektir. Takasbank'ın kendi iç kaynakları kullanılarak tasarlanan, geliştirilen ve yeni nesil çözümlere referans olabilecek 'BiGA Dijital Varlık Transfer Platformu'nun ülkemiz ekonomisine hayırlı olmasını diler kamuoyunun bilgisine sunarız."

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ