Geçtiğimiz yıl Antalyada işlenen cinayetin mahkemesi sonuçlandı. Suçlulara ceza yağdı.

Türkiyede İşlenen İlk Bitcoin Cinayetinde Karara Varıldı

Kripto paraların değer kazanmaya başlamasının ardından daha fazla insanın dikkatini üzerine çekti. 2017 yılında yaşanan Bitcoin'deki bu yükseliş Bitcoine daha önceden yatırım yapıp değerlenmesiyle ciddi anlamda kar elde eden insanları hedef halinde dönüştürdü.

Şükrü Mert Ersoy (23) kripto paralara çok fazla değer kazanmadan önce yatırım yapmış bir kişiydi. Ersoy Kripto paralardaki yükselişin ardından kolay yoldan para kazanmak isteyen kişilerin dikkatini çekti. 2017 yılında hesabındaki kripto paraları almak isteyen arkadaşları tarafından boğularak öldürülmüştü. İşlenen bu cinayet Türkiye’nin ilk Bitcoin cinayeti olarak tarihe not düşülmüştü. Ve nihayet  davada karara varıldı. Sanıklardan M.A, M.Y, FB ve S.Y’ye kasten adam öldürme suçundan ömür boyu ve nitelikli yağma suçundan ise 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi. 

Şükrü Mert Ersoy, annesiyle birlikte yaşadığı Antalya’nın Serik ilçesinde otomobilinde boğularak öldürülmüştü. Güvenlik güçleri Serik kent merkezine yaptıkları operasyonda 5 kişiyi kasten adam öldürme suçundan yakalamıştı.

Berat isteyen sanıklar, yargılamanın kasten değil kastı aşan bir şekilde yapılması gerektiğini savundu. Ayrıca sanıklar, Ersoy’un bilgisayarının yeniden bilir kişi tarafından incelenmesini ve yeni bir adli tıp raporu alınmasını talep etti. Ancak mahkeme, sanıkların bu isteklerinin yargılamaya bir değişiklik katmayacağını belirterek sanıkların bu talebini reddetti.

 Şükrü Mert Ersoy’un babası Turgut Ersoy’un avukatı “Belki gideni geri getirmez ancak 17 aylık mücadelemiz nihayet son buldu ve suçlular cezalandırıldı” dedi.

Ayrıca Bitcoin cinayetinde boğularak öldürülen Şükrü Mert Ersoy’un cinayetin planlayan M.A ile olan fotoğrafını sosyal medya hesabında kapak fotoğrafı yaptığı ortaya çıktı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ