Türkiye kripto paraların bilinirliliğinin son derece yüksek olduğu bir ülke.

Türkiye kripto paraların bilinirliliğinin son derece yüksek olduğu bir ülke. Küresel piyasalar içerisinde Türkiye en aktif ülkeler arasında yer alıyor. Peki kripto paralara yatırımın artmasının nedenleri neler? Bir bakalım.

Merkez Bankası’nın peş peşe yaptığı faiz indirimleri Türk Lirasında önemli değer kayıplarına yol açınca Türk yatırımcılar da başka araçlara yöneldiler. Döviz, borsa ve altının yanı sıra kripto paralara da yoğun talep söz konusu oldu.

Kripto paralara yönelimin artmasının bir diğer nedeni de enflasyon. Yüzde 36 enflasyon ile 2021 yılını kapatan Türkiye’de yatırımcılar enflasyon karşısında korunmak amacıyla kripto varlıklara yöneliyorlar.

Belirsizlikler ve Türk Lirasındaki volatilite nedeniyle de kripto paralara yatırım artıyor. Yatırımcılar özellikle varlıklarının değerini koruma derdindeler. Bu nedenlerin hepsinin bir araya gelmesi Türkiye’de neden kripto paraların bu kadar popüler olmasını gayet net bir şekilde açıklıyor.

4 milyonu aşan yatırımcı sayısı ile kripto para yatırımında öncü olan Türkiye’nin yakın zamanda bir kripto para yasasını da çıkartması gündemde. Hazırlıklar devam ediyor.

Beklentiler yasanın yasaklayıcı değil düzenleyici olması yönünde. Yasanın yakın bir zamanda çıkması bekleniyor. Yasanın çıkması ile daha fazla kişinin kripto para alanına yatırım yapması bekleniyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ