Bitcoin, geçtiğimiz günlerde bu yılın en büyük 5. satışına tanık oldu ve katkının çoğu Coinbase'den geldi. Piyasa göstergeleri de düşüş eğilimindeydi.

Bitcoin, geçtiğimiz günlerde bu yılın en büyük 5. satışına tanık oldu ve katkının çoğu Coinbase'den geldi. Piyasa göstergeleri de düşüş eğilimindeydi. Bitcoin satış baskısına tanık oluyor; yatırımcılar için birikim yapmak için doğru zaman mı?

Bitcoin almak için doğru zaman mı?

BTC'nin borsalardaki arzı arttı, bu da satış baskısı altında olduğunu gösteriyor. Bitcoin'in fiyatı son yedi günde %2 arttı, ancak madenciler ellerindeki varlıkları satıyordu. Bitcoin'in [BTC] fiyatında büyük bir düşüş kaydedildiği için Mayıs ayı yatırımcıların yararına olmadı. BTC Mayıs ayını %8 düşüşle kapatarak son kripto kışından bu yana en kötü ayını yaşadı. Bu çeyrekte şimdiye kadar yaklaşık %6'lık bir düşüş yaşandı; yatırımcılar için daha fazla Bitcoin biriktirmek için mükemmel bir zaman mı?

Mayıs ayında sat ve git doğru çıktı. Mayıs ayı kapanırken Bitcoin %8 düştü, 22 Kasım'dan bu yana en kötü ay. Bu çeyrekte şu ana kadar kabaca %6 düşüş; böylesine güçlü bir ilk çeyreğin ardından bana mükemmel bir birikim gibi görünüyor.

Bitcoin ateş altında

BTC'nin haftalık grafiği, birkaç gün süren yatay fiyat hareketinin ardından nihayet yeşile döndü. CoinMarketCap'e göre, BTC'nin fiyatı son yedi günde %2'den fazla arttı. Yazının yazıldığı sırada, 521 milyar doların üzerinde bir piyasa değeriyle 26.890,89 dolardan işlem görüyordu. Ancak son veriler, BTC üzerindeki satış baskısı arttıkça yükseliş trendinin yakında sona erebileceğini gösteriyor. Bitcoin geçtiğimiz günlerde bu yılın en büyük 5. satışına tanık oldu. Öncelikle Coinbase tarafından 400 milyon doların üzerinde BTC satıldı ve bu da madalyonun satış baskısı altında olduğunu gösterdi.

Dün, bu yılın en yüksek beşinci miktarı olan yaklaşık 400 milyon $ değerinde Bitcoin satıldı ve bu satış öncelikle coinbase'den geldi. Sadece bu değil, Santiment'ten gelen veriler de aynı sonucu gösterdi. BTC'nin borsalardaki arzı artarken, borsalar dışındaki arzı oldukça durgun kaldı ki bu tipik bir düşüş sinyaliydi. Buna ek olarak, Bitcoin'in borsa girişi de artarak önümüzdeki günlerde fiyat düşüşü olasılığını daha da arttırdı.

Yukarıda bahsedilen anlatıya ek olarak, satış baskısı da kriptoların kralı etrafındaki duygular üzerinde etkili oldu. Grafiğe göre, BTC'nin ağırlıklı hissiyatı 29 Mayıs'ta yükseldikten sonra geriledi.  Bu durum, negatif duyarlılığın piyasaya hakim olduğunu yansıtmaktadır. Bununla birlikte, BTC'nin kripto piyasasındaki popülerliğini yansıtan sosyal baskınlığı yüksek kaldı.

Bu ölçütler ayıların lehineydi...

CryptoQuant'ın verilerine bakıldığında, BTC'nin borsalardaki net mevduatlarının son yedi güne kıyasla daha yüksek olduğu ve bunun da satış baskısını gösterdiği ortaya çıktı. Buna ek olarak, madencilerin varlıklarını satıyor olması da dikkat çekiciydi. Bitcoin Madencileri Pozisyon Endeksi (MPI) kırmızı renkteydi ve bu da madencilerin bir yıllık ortalamasına kıyasla daha fazla varlık sattığını gösteriyordu.

 Birkaç piyasa göstergesi düşüş eğiliminde olduğu için BTC başka bir fiyat düzeltmesine tanık olabilir. Hareketli Ortalama Yakınsama Sapması (MACD) düşüş eğilimi olasılığını gösterdi. Göreceli Güç Endeksi (RSI) endişe verici görünen bir düşüş kaydetti. Bununla birlikte, Bitcoin'in Para Akışı Endeksi (MFI) hafifçe yükseldi, bu da olumlu bir işaretti. Bu nedenle, BTC bir sonraki boğa rallisine başlamadan önce, bu durum yatırımcıların daha fazla BTC biriktirmesi için iyi bir fırsat olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ