Bitcoin ve kripto para birimlerini saadet zinciri olarak nitelendirmek ne kadar doğru ?

Bitcoin ve kripto para birimlerini saadet zinciri olarak nitelendirmek ne kadar doğru ?Bu kısa yazımız size 'Bitcoin saadet zinciridir ' yaklaşımının tutarsızlığını ortaya koyacak. Gelin hep birlikte yazımıza bir bakalım.

Bitcoin Saadet Zinciri Değildir

Evet. Bitcoin bir saadet zinciri değildir. Ponzi şeması ise hiç değil. Değeri çok fazla artmış olabilir. Yüksek fiyatlar bir anda aşağıya doğru inebilir. Ancak var olan bir gerçek var ki ,Bitcoin 'i saadet zincirine benzetmek yapısal olarak yanlıştır. Saadet zincirinin en büyük özelliği tepede birilerinin bulunmasıdır. Piramide yeni girenlerin üyelik parasını ödediğini görüyoruz. Bu para ile üsttekiler beslenir. Ayrıca yeni üye buldukça kendileri de pay alırlar. Bu durum piramidin fiyatı çökene kadar devam eder.

Diğer taraftan Bitcoin 'de durum böyle değildir. Zira Bitcoin 'in tepesinde birileri yoktur .Bitcoin 'i eğer satın aldıysanız istediğiniz zaman çıkış yapmanız mümkün. Bu esnada Bitcoin sahipleri fiyat artışlarından olumlu , fiyat düşüşlerinden ise olumsuz etkilenir. Ayrıca Bitcoin 'in arkasındaki teknolojinin yeni bir teknoloji olduğu unutulmamalıdır. Blok zincir  teknolojisini benimseyenler olduğu gibi kabul etmeyenlerin de olacağını hatırdan çıkarmamak gerekiyor.

Gördüğümüz üzere Bitcoin bir saadet zinciri değil. Önemli bir yatırım aracı artık. Henüz ergenlik çağına varmamış bir piyasadan bahsediyoruz. Büyümesini sürdüren ve giderek de dikkat çeken bir piyasa haline geldi, kripto para piyasası. Öyleyse yapılması gereken Bitcoin için saadet zinciri söylemini bir kenara bırakarak yapısal reformları yapmak. Mevcut düzeni Bitcoin ve kripto paralara hazır hale getirmek zorundayız. Yoksa bu treni dekaçırmış olacağı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ