Bir Dallas yazılım geliştiricisi, tuvalet kağıtlarından NFT'ler yapmaya, bunları satmaya ve ardından parayı tıbbi borçları silmek de dahil olmak üzere hayır kurumlarına fon sağlamak için kullanmaya karar verdi.

Bir Dallas yazılım geliştiricisi, tuvalet kağıtlarından NFT'ler yapmaya, bunları satmaya ve ardından parayı tıbbi borçları silmek de dahil olmak üzere hayır kurumlarına fon sağlamak için kullanmaya karar verdi.

Bununla birlikte, NFT karşıtı kalabalığın eleştirisiyle karşı karşıya kaldı, ancak insanların NFT'lerle olan sorunlarını çözmeye odaklanmaları ve şüphelerini hayır kurumlarına yöneltmemeleri gerektiğine inanıyor.

İnsanlar temelde her şeyin NFT'lerini satın alacak . Bu, yoksul aileler için 7 milyon dolarlık tıbbi borcun silinmesine yardımcı olan, blok zinciri gelişimine katkıda bulunan ve diğer sosyal iyi projeleri finanse eden bir fikrin doğmasına yol açan ilkeydi.

Ticari olarak bir yazılım geliştiricisi olan Joshua Lapidus, 2021'de NFT'lerin ne kadar popüler hale geldiğine şaşırdı.Seattle Times'a “İnsanlar uzayda aptalca miktarda para kazanıyorlardı” dedi.

Ama onun için cazibe bir gecede zenginlik değildi. Bunun yerine, NFT'lerin etrafındaki hype'ı iyilik yapmak için kullanmaya karar verdi. Diğer bazı blok zinciri uzmanlarını bir araya getirdi ve NFT'leri için en olası nesne olan tuvalet kağıdına karar verdiler. Fikir, insanların bir NFT olarak paketlenmişse herhangi bir şeyi satın alacaklarıydı ve haklıydılar.

“İnsanların para kazanmak için her şeyi sattığı manzaranın ne kadar kötü olduğu hakkında şakalar yapıyorduk. Ve insanların bizim şeyimizi satın almasını ve bir kısmını hayır kurumlarına vermesini sağlamamız gerektiğini düşündük.”

Lapidus, geçen yıl Ekim ayında Rainbow Rolls NFT'leri piyasaya sürdü. Hedef, satılmak üzere 10.000 NFT'yi başlatmak ve %70'i hayır kurumlarına gitmekti. Proje daha sonra proje sayısını 1.000'e düşürdü ve Lapidus'un çıkışa söylediği gibi, şimdiye kadar 855 sattılar.

Gelirlerin bir kısmı, yoksul ailelerin tıbbi borçlarını ortadan kaldıran New York merkezli bir kuruluş olan RIP Medical Debt'e bağışlandı. 7 milyon dolarlık borçları temizlemek için 91.000 dolarlık bir bağış kullanıldı ve kâr amacı gütmeyen kuruluş, aldığı her 1 doların tıbbi borcu 100 doları temizlediğini söyledi. Bunu, kötü borçları değerlerinin çok altında satan hastanelerle borç yeniden yapılandırması yoluyla yapar.

Toplanan fonların yüzde 16,5'i, blok zinciri üzerine inşa edilmiş topluluk projelerini finanse eden bir proje olan Gitcoin'e bağışlandı. Giveth, sosyal fayda projeleri için de fonların yüzde 16,5'ini aldı.

Rainbow Rolls'a katkıda bulunanlardan biri ve akıllı sözleşme firması OpenZeppelin'de protokol güvenlik danışmanı olan Michael Lewellen şunları söyledi:

Rulo satın alan insanlar sanatın kendisini umursamıyorlardı. Herhangi bir hayır kurumuna katkıda bulunmanızla aynı nedenle, birinin hayatında anlamlı bir etki yaratmakla ilgiliydi.

Ve diğer herhangi bir kripto girişiminde olduğu gibi, NFT projesinin de eleştirileri oldu. Çoğu için, NFT madenciliğinin enerji tüketimi en büyük endişeleri olmuştur. Ancak, projenin arkasındaki kişilerden birinin yorumladığı gibi, bu şüpheciler çözüme odaklanmalı ve Rainbow Rolls'un niyetini kırmamalı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ