Dünyanın önde gelen akıllı sözleşmeler platformu olan Ethereum, merkezi olmayan finansın ana merkezi olarak dikkat çekiyor.

Geçen yıl kripto alanında büyük bir ivme kazanan DeFi alanı, her geçen gün yeni kilometre taşları kaydetmeye devam ediyor. Özellikle, DeFi pazarı da tüm kripto pazarının yanında bir artış yaşadı.

DeFi Pulse'a göre, merkezi olmayan finansta kilitlenen toplam değer, dün 19 Ocak'ta 827.771 milyon dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesini gösterdi. Maker, platformunda en yüksek USD kilitli olan tüm DeFi alanını yönetmeye devam etti, ardından ikinci pozisyonda Synthetix ve üçüncü sırada Compound geldi.

İlginçtir, DeFi alanı bir bütün olarak yeni bir yüksek kaydetmeyi başardı, Maker'ın kendisi önceki tüm zamanların en yüksek seviyesini geçmedi. 19 Ocak'ta, platformun toplam 453.403 $ kilitli olduğu, en yüksek rekorunun, 27 Haziran 2019'da ayarlanan toplam 505.436 milyon $ kilitli olduğu kaydedildi.

Merkezi olmayan borsalarla ilgili olarak Uniswap, rakipleri Bancor ve Kyber üzerinde tam bir üstünlük sağladı. 19 Ocak'ta Unisawp'ta kilitlenen toplam değer 44.776 milyon $ 'dır. Özellikle, teknik bir analist olan TheCryptoCactus, Maker, Augur ve Coinbase havuzunda 10 milyon dolar likidite eklendiğini ortaya koydu. Twitter kullanıcısı şu açıklamayı yapıyor:

“Havuzlara son 24 saat içinde 10 milyon dolar likidite eklendi. İnsanların ETH'nin nasıl bir kullanım örneği olmadığını nasıl söyleyebileceklerinden hala emin değilim, merkezi olmayan finansman gelecekte önemli bir faktör olacak. MakerDAO havuzuna 4.4 milyon $ eklendi Augur havuzuna 3.6 milyon $ eklendi Coinbase havuzuna 1 Milyon $ eklendi ”

DeFi alanı, tüm zamanların en yüksek rekorunu kırarken, kilitlenen toplam değer, dün kaydedilen rakamlara kıyasla 20 Ocak'ta bir düşüş kaydetti. DeFi Pulse'a göre, yazının yazıldığı sırada kilitli toplam değer 795,2 milyon dolardı ve Maker yüzde 57.11 oranında baskındı.

İlginç bir şekilde, bu özel sektörün kripto pazarındaki potansiyeli, Binance Research'ün bir raporunda son zamanlarda vurgulandı ve şöye denildi:

 “2020'de, Ethereum tabanlı DeFi (ör. Türevler, yetersiz teminatlı girişimler, ERC-20 USDT'nin dahil edilmesi) konusunda, DeFi'nin temel bir yapı taşı haline gelmesini ve Alt-DeFi'nin daha belirgin çapraz zincir birlikte çalışabilirlik çözümleri gibi farklı nedenlerle ivme kazanmasını bekleyen yeni gelişmeler bekliyoruz.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ