Twitch isimli sosyal medya platformu geçtiğimiz aylarda dolandırıcılık iddiaları ile gündeme gelmişti.

Twitch isimli sosyal medya platformu geçtiğimiz aylarda dolandırıcılık iddiaları ile gündeme gelmişti. Yaklaşık10 milyon dolarlık vurgunun yapıldığı iddiaları üzerine ‘’TemizTwitch’’ kampanyası başlatılmıştı.

125 GB’lik belgenin paylaşılması ile Twitch yayıncılarının nasıl para kazandıkları ve dudak uçuklatan bağışlar aldıkları belirlenmişti. CP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin konuyu meclis gündemine taşımış ve hazırladığı önergeyi Hazine ve Maliye Bakanlığı’na sunmuştu. Bu gelişmenin ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da geniş çapta bir soruşturma başlatmıştı.

İlk aşamada konuyu gündeme getiren ve ‘’Jahrein’’ ismini kullanan Ahmet Sonuç bilgisine başvurulmak üzere  Emniyet’e çağrılmıştı. Bütün bu gelişmelerin ardından 11 ilde eş zamanlı operasyonlar yapılarak 38 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan kişiler ‘’suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama’’ ve ‘’Başkasına ait bir banka veya kredi kartını ele geçirme ve bundan yarar sağlama’’ suçlarından sorguya alındılar.

Konu gündemdeki sıcaklığını koruyacak gibi duruyor. Zira rakam gerçekten de çok büyük. Ayrıca çalınan kartlarla Twitch üzerinden bağış için oluşturulan ‘’Bit’’ satın alındığı ve yayıncıların kendilerine gönderile paradan belli oranda komisyon aldıktan sonra kalanı dolandırıcıların kripto hesaplarına aktardıkları iddia ediliyor. Bakalım ilerleyen dünlerde hangi gelişmeler yaşanacak?

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ