Twitch üzerinde dolandırıcılık ve kara aklama iddialarıyla yürütülen soruşturmada 39 şüpheliden ikisi tutuklandı.

Twitch üzerinde dolandırıcılık ve kara aklama iddialarıyla yürütülen soruşturmada 39 şüpheliden ikisi tutuklandı. Operasyon geçtiğimiz haftalarda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın koordinesinde Siber Suçlarla Mücadele ekiplerince 11 ilde düzenlenmişti.

Operasyonda Twitch fenomenleri de gözaltına alınmıştı. Twitch uygulamasını okuyucularımız hatırlayacaktır. Uygulama internet üzerinden görüntülü canlı yayın yapan bir platform.

Uygulamada yayın yapan kişileri izleyenler, bit adı verilen bağışlar yaparak yayın yapanlara destek veriyor. Bit adı verilen bağışlar sanal tokenlerden oluşuyor.

Uygulama üzerinden satın alınan bitler için 7 dolara 500 bit, 308 dolara ise 25 bin bit satın alınıyor. Böylelikle yayın yapan bireylere bit bağışı yapılıyor.

İddiaya göre dolandırıcılar yayın sahiplerine bit’leri gönderiyor ve sonrasında ise Twitch fenomenlerinin hesaplarına aktarılan paranın belli bir oranı dolandırıcılara geri gönderiliyordu.

Twitch fenomenleri verdikleri ifadede kendilerine yardım yapan şahısların çalıntı ya da kopyalanmış kredi kartı kullandıklarını bilmediklerin vurgulayarak kendilerini savundular.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ