UBS: Kripto paralar spekülatif birer balondur

UBS, kripto para birimlerinin 'spekülatif birer balon' olduğunu ve ana para birimi haline gelme ihtimalinin düşük olduğunu söyledi. Yine de, blokchain'in pek çok sanayide "önemli bir etkisi" olabileceğine inanıyor.

UBS, bu hafta yayınlanan 'Kripto-para - Baloncuklar' başlıklı bir makalede şunları belirtti:

Geçtiğimiz aylardaki kripto paraların değerlemelerindeki keskin yükselişin spekülatif bir balon olduğunu düşünüyoruz. Banka, "şüpheli kripto para birimleri, ana dağıtım aracı' haline gelecek "

Şirketler ve bireylerin devlet tarafından düzenlenmiş para birimi cinsinden vergi makbuzları ve potansiyel olarak sınırsız kripto para temini için ödeme yapma ihtiyacı, yaygın kabul görmede önemli engel oluşturmaktadır.

UBS'ye göre bu balon yükseliş ekonomide yeni veya nispeten yeni bir şey olduğunda belirsizlik yaratmakta ve gerçek dünya getirilerinde bir gecikme yaşanmaktadır. On yedinci yüzyıldaki Hollanda lale soğanı, on sekizinci yüzyıldaki Mississippi şirketinin yarattığı balon ekonomi ve 1990'lı yıllardaki dot com (.com uzantılı siteler) atıf yapıyor. UBS, dijital para birimlerinin balon kategorisine girdiğine inanıyor.

Kripto para birimleri nispeten yeni, gerçek dünyadaki faydaların, arasında somutlaşmasının yıllar alacağı söyleniyor. Gerçek dünyadaki kullanıma nispeten yüksek kripto para cirosu bir çok alıcıların spekülatif bir kazanç arayışına girdiğini, kripto para birimleri gerçek dünyada kripto paralar ile işlem yapmak için asla niyetlerinin  olmadığı düşünülmekte.

UBS CEO'su Sergio Ermotti, bu ayın başlarında zengin yatırımcıların dijital para piyasasını merak ettiğini ancak önemli yatırımlar yapmaya hazır olmadığını söyledi. Banka, geçtiğimiz ay Bitcoin 'dolandırıcılık' olduğunu iddia eden JPMorgan CEO'su Jamie Dimon gibi eleştirmenlere katıldı.

UBS'nin dijital para birimlerini tercih etmediği gerçeğine rağmen, blok zinciri daha olumlu bir ışıkla ilgilendiriyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ