Son zamanlarda televizyondaki tartışmaları dinlerken karşımıza birçok kavramın çıktığını gördük.

Son zamanlarda televizyondaki tartışmaları dinlerken karşımıza birçok kavramın çıktığını gördük. Ücret ve satın alma gücü kavramları bunların arasında öne çıkan kavramlar olarak yer alıyor. Yazımızda bu kavramlara yer vererek Bitcoin ‘in ne tür bir fayda sağlayacağına odaklanacağız.

Mahfi Eğilmez Ekonominin Temelleri isimli kitabında ücret kavramını açıklarken kavramın emeğin kiralanması karşılığında emeğini kiralayana ödenen bedel olduğunu ifade eder. Kurumlar ve organizasyonlarca çalışanlara ödenen maaşlar, primler, komisyonlar ve yevmiyeler ücret kapsamına girmektedir.

Ekonomide kullanılan iki tür ücret kavramı bulunuyor. Bunlardan bir tanesi parasal ücret, diğeri ise reel ücrettir. Parasal ücret çalışanların bu çalışmaları karşılığında aldıkları para miktarını gösterirken reel ücret parasal ücret ile ne kadar mal ve hizmet satın alınabileceğini gösterir. Yani reel ücret, enflasyondan arındırılmış ücreti, parasal ücretin gerçek satın alma gücünü belirtir.

Örneğin siz 5000 TL lira aylık ücret alıyorsunuz. Enflasyonun da %20 olduğunu düşünelim. Bu durumda yılbaşında 5.000 TL değerinde mal alırken yılsonu geldiğinde yüzde 20 eksiği ile 4.000 liralık mal alabilecektir. Yani reel ücret 4.000 liraya gerilemiş olacaktır.

Bitcoin’in konu ile ilgisine gelince, BTC enflasyona karşı önemli ölçüde koruma sağladığı için gerçek satın alma gücünü korumuş olmaktadır. Böyle bir koruma gücü de Bitcoin’i önemli bir finansal enstrüman haline getirmektedir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ