Ukrayna'ya Avrupa Blok Zinciri Ortaklığı'nda (EBP) gözlemci statüsü verildi.

Ukrayna, Avrupa Blockchain Ortaklığına Gözlemci Olarak Katıldı

Ukrayna, Avrupa Blockchain Ortaklığı Üyeliğine Doğru İlerliyor

Ukrayna, blok zinciri konusunda bir AB stratejisi geliştirme ve kamu hizmetleri için blok zincir altyapısı oluşturma girişimi olan Avrupa Blok Zinciri Ortaklığı'nda ( EBP ) gözlemci olarak kabul edildi. Gözlemci statüsü, Ukraynalı yetkililerin ve kripto topluluğu üyelerinin lobi yaptığı tam üyelik yolunda bir adım.

Ülkenin EBP'ye katılımı için yapılan baskı, Ukraynalı milletvekillerinin Blockchain4Ukraine grupları derneği başkanı Oleksii Zhmerenetskyi ve “Ukrayna'nın Sanal Varlıkları” sivil toplum kuruluşuna başkanlık eden Konstantin Yarmolenko tarafından başlatıldı .

Bu yılın Mart ayında, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'e ve diğer AB temsilcilerine, EBP'ye dayalı ortak bir Avrupa blok zinciri altyapısının kurulması için çağrıda bulunan mektuplar gönderdiler.

Çağrılarına yanıt olarak, Brüksel'deki yürütme organının başkanı, Ukrayna'nın bir gözlemci olarak katılım umutlarını doğruladı. Ülke şimdi, Norveç ve Lihtenştayn'ın yanı sıra girişime katılan üçüncü AB üyesi olmayan ülke oldu.

Ukrayna'nın dijital dönüşüm bakan yardımcısı Alexander Bornyakov'un kendi departmanı tarafından aktarıldığına göre, "Ukrayna'nın Avrupa Blok Zinciri Ortaklığına entegrasyonu, devlet kayıtlarında ve hizmetlerinde blok zincir teknolojisinin tanıtılması konusundaki ortak çalışmayı güçlendirecek."

Doğu Avrupa ülkesini EBP'de temsil eden Bornyakov, geçtiğimiz günlerde tüm üyelerin katıldığı bir çevrimiçi toplantıya katıldı. Katılımın aynı zamanda ülkede “sanal varlık piyasası da dahil olmak üzere yüksek verimli bir düzenleyici ortamı” teşvik edeceğini de sözlerine ekledi.

Blockchain4Ukraine başkanı Zhmerenetskyi'ye göre, blockchain ortaklığına katılarak Ukrayna, Avrupa'daki milyonlarca Ukraynalı mültecinin yüksek öğrenim diplomalarının ve sürücü belgelerinin tanınması için daha iyi bir konumda olacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ