Ukrayna'nın ortaklığa katılma amacı, eyaletler arası blok zinciri ağını diğer ülkelere genişletmek.

Ukrayna, Avrupa Blok Zinciri Ortaklığına (EBP) Katılan Üçüncü AB Üyesi Olmayan Ülke Oldu

Ukrayna'nın ortaklığa katılma amacı, eyaletler arası blok zinciri ağını diğer ülkelere genişletmek.Bu hamle, Ukrayna'nın AB ile bağlarını daha da güçlendirecek.

Ukrayna, Avrupa blok zinciri ortaklığına (EBP) üye olan üçüncü AB üyesi olmayan ülke olarak Norveç ve Lichtenstein'a katıldı. EBP, kamu hizmetlerinin üye devletler arasında kolay bir şekilde sunulmasını sağlamak için 27 ulustan oluşan bir işbirliğidir.

Ukrayna'nın dijital dönüşüm bakanına göre, 17 Haziran'da Ukrayna EBP'ye gözlemci olarak katılacak. Ancak nihai hedefi, dijital ekonomisini EBP'nin diğer üye ülkeleri ile ilişkilendirmektir. Ukrayna ayrıca blok zinciri ağı işbirliğini diğer ülkelerle genişletmeyi hedefliyor.

Bu Hareket Geçen Yıl Başladı

Avrupa'nın en büyük ikinci ülkesi, geçen yıldan bu yana EBP'nin bir parçası olmak için hamleler yapıyor. Hareket, Oleksii Zhmerenetskyi ve Konstantin Yarmolenko'nun Avrupa Komisyonu başkanı Ursula Von Der Leyen'e bir niyet mektubu yazmasıyla başladı.

Zhmerenetskyi blockchain4Ukraine parlamento grubuna başkanlık ederken, Yarmolenko Ukrayna'nın sanal varlıklarının CEO'su ve kurucusudur. Mektupta Ukrayna, Avrupa blok zinciri hizmetleri altyapısına (EBSI) katılma niyetinin de sinyalini verdi.

Ancak Von Der Leyen, Ukrayna'nın EBP'ye sadece gözlemci olarak katılması konusunda anlaştı. Yarmolenko, Ukrayna'nın EBSI test düğümünün bir pilotunu çalıştırmayı planladığını açıkladı. Ayrıca, kamu hizmetleri için sınır ötesi kullanım durumlarını test etmek için blok zinciri teknolojisini kullanmayı planlıyor.

Rusya'ya karşı savaşı sırasında aldığı kripto bağışlarının oldukça faydalı olduğunu kabul etti. Yine de Yarmolenko, “bir sonraki hedefimiz, AB ve Ukrayna'nın blok zinciri çözümlerini EBP/EBSI girişimleri kapsamında tam olarak entegre etmek” dedi.

Ukrayna, gözlemci olarak EBP ile blok zinciri pilot kullanım örneklerini tamamladıktan sonra tam bir EBP üyesi olmayı umuyor. Yarmolenko ayrıca Ukrayna'nın vatandaşlarının sınır ötesi kamu hizmetlerine erişmesini sağlamak için daha fazla blok zinciri ortağına sahip olmayı planladığını söyledi. Bu hizmetler arasında mülteci/sığınma desteği, kimlik doğrulama ve eğitim diplomalarının ve diğer kimlik bilgilerinin doğrulanması yer alır.

Ukrayna'nın AB İle Bağlarını Güçlendirme

Yarmolenko ayrıca Ukrayna'nın bu hamleyle AB ile bağlarını güçlendireceğini söyledi. Zhmerenetskyi, AB çapında blok zinciri ortaklığının diğer faydalarını vurguladı. Sığınma talebinde bulunduklarında veya orada mülteci olduklarında Ukrayna sürücü belgelerini Avrupa'nın diğer bölgelerinde kabul edilebilir hale getireceğini söyledi.

Ayrıca, bu hareket, Ukrayna'nın yüksek öğrenim için kimlik bilgilerinin kabul edilmesinin önündeki engeli de azaltacaktır. Son zamanlarda, Avrupa Komisyonu'ndan Mairead McGuinness, dijital varlıkları düzenleme gereğini vurguladı. McGuinness, komisyonun finansal hizmetlerine, sermaye piyasalarına ve finansal istikrar birliğine başkanlık ediyor. Düzenlemenin, stabilcoinler de dahil olmak üzere tüm kripto varlıklarını kesmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Komiser ayrıca, komisyonun Fransız yetkililerle Kripto Varlıklarda Piyasalar (MiCA) önerisini tartıştığını açıkladı. McGuinness'e göre, MiCA kuralları net finansal istikrar, tüketici koruması ve piyasa bütünlüğü yönergeleri sağlayacaktır. Ayrıca, bu teklifi tartışma ihtiyacının mevcut kripto piyasası koşullarına göre daha acil hale geldiğini söyledi. Ancak, Fransız yetkililerle görüşmelerinin ilerleyişini belirtmedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ