Dijital Dönüşüm Bakan Yardımcısı Bornyakov, Ukrayna'nın önümüzdeki 50 yıl içinde dünyanın önde gelen kripto para odaklı dijital ekonomisi olacağını söyledi.

Dijital Dönüşüm Bakan Yardımcısı Bornyakov, Ukrayna'nın önümüzdeki 50 yıl içinde dünyanın önde gelen kripto para odaklı dijital ekonomisi olacağını söyledi. Ukrayna, kripto benimseme ve düzenleme ve inovasyonda çoğu ülkenin önündedir.Ukrayna, teknoloji şirketlerine cazip fırsatlar sunan yasaları geçirerek dünyanın en dost kripto para birimi yargı yetkisine dönüşüyor.

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakan Yardımcısı Oleksandr Bornyakov, Fortune'da yayınlanan bir açık mektupta, geçmesi beklenen gelecekteki düzenlemenin ülkedeki kripto şirketlerinin 2022'de doğrudan bankacılık sistemiyle çalışmasına izin vereceğini söyledi. Bornyakov'a göre amaç, üç rolü aynı anda yerine getirerek yeni bir dijital ekonomi ile yüksek teknolojili bir devlet kurmak: deneme, düzenleme ve tanıtım.

Hedefimiz önümüzdeki 50 yılda dünyanın en konforlu ve kullanıcı dostu ülkesini inşa etmek. Yeni dijital ekonomiyi desteklemek için kripto ve blok zinciri şirketleri için de üst düzey bir yetki alanı oluşturuyoruz.

Bornyakov: Ukrayna Teknoloji Meraklısı

Parlamentonun Eylül ayında kripto para birimlerini ve diğer dijital varlıkları yasallaştırmaya yönelik Sanal Varlıklar yasasını geçirmesinin ardından sanal varlıklar Ukrayna'da yasal statüye sahip oldu. Ukrayna, sanal varlıklar için dünyanın en eski, en kapsamlı ve kaliteli düzenleyici çerçevelerinden birine sahip olmaktan gurur duymaktadır. Sonuç olarak, Bornyakov, Ukrayna'nın kriptonun benimsenmesini engelleyen kilit sorunlardan biri olan “devlet altyapısının oluşturulmasını” ele geçirdiğini söyledi.

Ülke ayrıca Eylül 2021'de kağıtsız bir rejim uyguladı, bu da “kamu yetkililerinin Ukraynalılardan kağıt belge talep edemeyeceği anlamına geliyor. Ukrayna ayrıca, dünyanın dördüncü en yüksek nakitsiz ödeme entegrasyonu ile Avrupa'nın teknoloji konusunda en bilgili ülkelerinden biri olarak dünya çapında tanınmaktadır.

Ukrayna kriptonun benimsenmesinde liderdir, bu nedenle vatandaşlarımız Crypto varlıklarıyla nasıl çalışacaklarını zaten biliyorlar.Ek olarak, Grammarly gibi popüler girişimler Ukrayna'da doğdu ve ülke sağlam bir blok zinciri geliştirme ortamına ev sahipliği yapıyor. Dünyanın önde gelen Ukraynalı blok zinciri girişimleri arasında Bitcoin Network Bitfury için lider güvenlik ve altyapı sağlayıcısı, blok zinciri güvenlik danışmanlık firması Hacken ve dijital varlık satış noktası sistemi Poppy yer alıyor.

Ukrayna, Kripto Şirketlerine Vergi Teşvikleri Sunacak

Bornyakov'a göre, Ukrayna sanal varlık piyasası önemli bir ciro oluşturuyor, ancak işlemlerin çoğu “gri alanda” gerçekleştiriliyor.Bu, tüm oyuncular için potansiyel riskler yaratır: devlet, işletmeler ve kullanıcılar.Bu sorunla mücadele etmek ve gerçek işletmelerin operasyonlarını ölçeklendirmesine yardımcı olmak için Ukrayna, dijitalleşme yoluyla iş sürecini düzenleme ve yasallaştırma konusunda büyük çaba sarf etti. Dijital süreçlerin benimsenmesi, ülkedeki yolsuzlukla mücadelede de etkili bir araç haline geldi.

 DeFi Balinaları Bir Yıl İçinde Orta, Kuzey ve Batı Avrupa'yı Küresel Kripto Ekonomisi Merkezine Dönüştürüyor

Bornyakov, Ukrayna'nın kripto para birimi işi için kaliteli bir yargı yetkisi alanı olarak itibarını korumaya yardımcı olmak için bu mevzuatı güçlendirmeyi teklif ediyor.Kripto şirketlerini, mükemmel vergi planlama fırsatları sunarak Ukrayna'daki işlerini kaydettirmeye teşvik etmek istiyoruz.

Eylül faturasında, sağlayıcıların temel kavramları ve hizmet türleri için tanım, bir izin sisteminin kurulması ve mali izleme konularının ele alınması olmak üzere dört hüküm bulunmaktadır.

Bornyakov, yönetmeliğin teknolojiden bağımsız olacak şekilde tasarlandığını, yani kripto para birimlerini ve jetonları düzenlemek yerine ekonomik ilişkileri ve sanal varlık hizmetleri sağlayıcılarını (VASP'ler) düzenlemeye odaklandığını belirtiyor.

Yeni Alan Adının Düzenlenmesi

Bornyakov'a göre, ülkenin şu anda karşı karşıya olduğu ana zorluk, yeni alana hangi düzenleyici otoritenin öncülük edeceğini belirlemek. Bu, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky'nin piyasa düzenleyicilerini değiştirme konusundaki önerilerini içeren tasarıyı meclise geri göndermesinden sonra oldu.

Bornyakov, iki düzenleyici kurumun, Dijital Dönüşüm Bakanlığı ve Ulusal Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun birincil düzenleyici olmak için yeterli donanıma sahip olduğunu da sözlerine ekledi. Başka bir değişiklikte, Bornyakov Ukrayna Ulusal Bankası'nı yeni pazarda bir başka potansiyel büyük oyuncu olarak önerdi. Merkez bankasının dijital bir ekonomide bankacılık sisteminin istikrarını sağlamak için kendi CBDC'sini bile başlatabileceğini öne sürdü. Çekmek istediğimiz teknoloji şirketleri, devasa borsalar, riskten korunma fonları ve kurumsal yatırımcılar, işlerini yürütmek için düzene ve kontrollü bir ortama ihtiyaç duyarlar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ