Ukrayna kısa süre önce kripto topluluğunun savaştan zarar gören ülkeye devam eden desteğinin ortasında savaş çabalarını desteklemek için CryptoPunk NFT'sini sattı.

Ukrayna, CryptoPunk NFT

Ukrayna kısa süre önce kripto topluluğunun savaştan zarar gören ülkeye devam eden desteğinin ortasında savaş çabalarını desteklemek için CryptoPunk NFT'sini sattı.

Aid for Ukraine kripto para toplama kampanyası şimdiye kadar 135 milyon dolardan fazla kripto bağışı aldı.

Takas edilemez tokenlerin NFT'ler yüksek değerlemelerinin boşuna olduğu iddia edilebilir olsa da, iyi bir amaç için geliyorlar. 20 Haziran Pazartesi günü, Ukrayna hükümeti bağışlanmış bir CryptoPunk NFT'yi 90 ETH karşılığında 100.000 $ yükselterek sattığını duyurdu. Ukrayna, bu fonların ülkenin Rusya'ya karşı savaş çabalarına yardımcı olacağını söyledi.

Aid for Ukraine kripto para toplama kampanyası, son üç ay içinde birkaç bağış aldı. Dünyanın dört bir yanındaki kripto meraklıları, savaş krizinin üstesinden gelmek için Ukrayna'yı finansal olarak destekliyor.

Duyuruyu Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakan Yardımcısı Alex Bornyakov yaptı. Bornyakov ayrıca Ukrayna'nın savaş zamanı kripto para toplama çabalarını denetlemekten de sorumludur. Pazartesi günü bir tweet'te Bornyakov şunları yazdı:

Kripto bağışlarıyla ilgili son dakika haberi: #CryptoPunk #5364, 90 ETH'ye satıldı. 100 bin doların üzerinde. Birkaç ay önce bu NFT, @_AidForUkraine fonu için bağışlandı. Kripto topluluğu Ukrayna'yı desteklemeye devam ediyor.

Değiştirilemez tokenlar  NFT'ler, dijital bir varlığın veya fiziksel bir varlığın sahipliğini öneren blok zinciri tabanlı tokenlerdir. Blockchain tarafından desteklenen NFT'ler değişmez ve mülkiyet şeffaflığını koruyor.

Son birkaç yılda, bazı popüler NFT'ler birkaç bin dolar veya yüksek değerlerden satılmaktadır. Bununla birlikte, NFT'ler, bazı en iyi teknoloji kişiliklerinden gelen eleştiriler gördü. Son zamanlarda, Microsoft'un kurucusu Bill Gates, NFT'leri daha büyük bir aptal teori yatırımı olarak nitelendirdi. Alaycı bir ifadeyle şunları söyledi: "Maymunların pahalı dijital görüntüleri kesinlikle dünyayı iyileştirecektir."

Ukrayna ve Kripto

Vladimir Putin, Ukrayna'nın işgalini açıkladıktan kısa bir süre sonra, savaşın parçaladığı ülke kripto bağışlarını kabul etmeye başladı. Şimdiye kadar, Ukrayna'nın kripto bağışları yoluyla veya bağışlanan NFT'leri satarak 135 milyon dolar topladığı bildirildi.

Ukrayna'nın Kripto için Yardım fonu, ülkenin ordusu için öldürücü olmayan malzemelerin satın alınmasına yardımcı oluyor. Buna tıbbi malzemelerin yanı sıra kurşun geçirmez yelekler de dahildir. Ukrayna hükümeti projeyi sadece onaylıyor ve yönetiyor. Kripto şeklinde alınan herhangi bir fonu harcamaz.

Ukrayna'ya fiat ile gelen bağışlar çok daha büyük. Bununla birlikte, kripto bağışları hala toplam bağışların miktarının yüzde 40'ına kadar büyük bir katkıda bulunuyor. Ancak raporlar ayrıca, ilk iki ay boyunca iyi bir yanıtın ardından kripto fonlarının hızla kuruduğunu gösteriyor.

Öte yandan, kriptodaki aşırı ayı piyasası sıkıntıları artırıyor. Bornyakov kısa süre önce bir itirazda bulundu: “Ukrayna, Rus işgaline yanıt olarak 135 milyon doların üzerinde kripto para toplamış olsa da, ilk kripto bağış dalgası azaldı. Hala yardımına ihtiyacımız var. Lütfen savunucularımızı @_AidForUkraine aracılığıyla destekleyin”.

Daha geniş kripto piyasası düzeltmesinin ortasında, NFT pazarındaki satışlar da kuruyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ