Ukrayna'daki milletvekilleri, ülke uluslararası kara para aklama karşıtı (AML) standartlara sıkı bir şekilde uyum göstererek ilerledikçe kripto ödemelerini yasallaştıran yeni yasaları kabul ettiler.

Ukrayna’da Kripto Para Ödemeleri Artık Yasal

Haber sitesi Forklog'a göre, Ukrayna’nın yasama kolu olan Verkhovna Rada üyeleri, uluslararası AML uygulamalarını ülkenin kripto düzenleme çerçevesine dahil eden yeni bir yasa tasarısı kabul ettiler.

Mülk Olarak Sınıflandırma

Yeni kabul edilen mevzuatın bir parçası olarak, kriptolar artık Ukrayna'da mülk olarak sınıflandırılıyor. Böylece, kripto para sahipleri dijital varlıklarını yasallaştırılmış ticaret, ödemeler, yatırımlar ve transferler için yer sağlayan bir değişim aracı olarak kullanabiliyor

Yeni yasanın detayları ayrıca, özel şahıslara kripto para vericileri ve saklama görevlisi olarak davranmaları için bir hüküm içermekte. Bununla birlikte, bu tür hizmetler, yeni kabul edilen tasarı tarafından öngörülen finansal izleme ve raporlama standartlarına tam olarak uymalı.

Kripto para ödemelerinin yasal hale getirilmesi haberi, ülkenin bir Belarus kripto para borsası ile olan ortaklığının Dijital Dönüşüm Bakanlığı tarafından yapılan bir duyuruya dayanıyor. Bu hamle genel olarak ödemeler ve kripto para birimi kabulü için yasal bir çerçeve oluşturma konusunda Belarus deneyiminden ders almayı amaçlıyor.

Kripto ödemelerini yasallaştırarak, Ukrayna ülkedeki yerel kripto para ticaretini artırmada önemli bir adım atmış gibi görünüyor. Yılın başlarında, Kiev şehri toplu taşıma sisteminde bitcoin ödemelerine izin vermeyi düşündüğünü açıklamıştı.

Ukrayna FATF Kurallarını da Uyguluyor

Kripto ödemeleri için yeni yasal düzenleme standartlarını benimseyen Ukrayna, aynı zamanda devletler arası Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından getirilen yönergelere de uyuyor. 2019'un başlangıcından bu yana, FATF daha katı yasal hükümler çıkarmak için üye ulusları yönlendirmeye istekli davranıyor.

FATF'nin kripto ile ilgili ana odağı, AML düzenlemeleri ile uyumluluk. Birkaç kripto para borsası FATF “Seyahat Kuralı” na uymak zorunda kaldı.

Tasarıyı hazırlarken, Ukraynalı milletvekillerinin Avrupa Birliği (AB) kripto uzmanları ile işbirliği yaptıkları bildirildi. Ukrayna hükümeti, yeni yasaların kabul edilmesinin (AB)'den 500 milyon avroya kadar maddi yardım sağlama arayışına yardımcı olacağını umuyor.

Göreve başlamasından bu yana, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky, dijital ve blok zinciri teknolojisine karşı olumlu bir duruş sergiledi. Raporlar, Zelensky yönetiminin blok zincirinin benimsenmesini ülkedeki sistemik yolsuzlukla mücadelede bir yöntem olarak gördüğünü gösteriyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ