Ukrayna'nın ana kolluk kuvveti, Kharkiv bölgesinde kripto para madenciliği yapan yasadışı bir tesisi bastı.

Ukrayna Güvenlik Servisi, Kharkiv

Ajans, kripto çiftliğinin operatörlerinin büyük miktarda çalıntı elektrik kullanarak kripto para bastığını ve kritik altyapıya enerji tedarikini tehdit ettiğini söyledi.

Savaşın Parçaladığı Kharkiv Bölgesinde Yasadışı Madencilik Çiftliği Keşfedildi

Ukrayna Güvenlik Servisi'nden (SBU) görevliler, Ukrayna ordusu ile işgalci Rus güçleri arasındaki askeri düşmanlıkların yaşandığı Doğu Kharkiv bölgesinde bir yeraltı kripto madenciliği merkezi keşfetti ve kapattı.

Operasyon, SBU'nun Siber Güvenlik Departmanı tarafından, Ukrayna Ulusal Polisi ile birlikte ve Kiev Holosiiv Bölge Savcılığı gözetiminde gerçekleştirildi.

Salı günü yayınlanan bir basın açıklamasına göre kripto para birimi çiftliği, yüz binlerce Grivnası (binlerce ABD doları) değerinde endüstriyel hacimlerde ödenmemiş elektrik tüketti.

Ukraynalı yetkililer, madencilik operasyonunun yerleşim bölgelerine ve cephe hattı yakınındaki kritik altyapı tesislerine enerji tedarikinde potansiyel olarak ciddi kesintilere neden olabileceğini söyledi.

Müfettişler, madencilik donanımının birkaç yerel sakin tarafından Ukrayna'nın en büyük ikinci şehri olan Kharkiv yakınlarındaki kiralık bir depoya kurulduğunu ortaya çıkardı. Maden makinelerini herhangi bir izin almadan şebekeye bağladılar.

Yapılan aramalar sırasında Ukrayna Güvenlik Servisi ajanları, yasadışı faaliyetin diğer kanıtlarının yanı sıra bilgisayarlara ve özel ekipmanlara el koydu.

Devam eden duruşma öncesi soruşturmanın bir parçası olarak, yasadışı kripto madenciliği işinin şüpheli organizatörleri bilgilendirilecek. Ardından dosya mahkemede incelenecek.

Son yıllarda, Ukrayna kripto benimseme konusunda bölgesel bir lider haline geldi ve Kiev hükümeti sanal varlıklarla işlemleri yasallaştırmak için adımlar attı. Bununla birlikte, kripto madenciliği hala gri bir bölge olduğu için daha fazla düzenlemeye ihtiyaç duyuyor.

SBU, geçen yıldan bu yana ülkenin elektrik şebekesini sömüren ve çeşitli bölgelerdeki bir dizi kripto çiftliğini kapatan madencilerin peşine düşüyor. Diğer yasadışı kripto ile ilgili faaliyetler de hedef alındı. Örneğin, Rus cüzdanlarına para gönderdiği iddia edilen bir dizi çevrimiçi kripto para borsası geçen yıl engellendi .

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ