Ukrayna Yolsuzluk Önleme Ulusal Ajansı (NACP), kripto para birimlerinin yıllık gelir beyannamelerinde nasıl rapor edilmesi gerektiğini detaylandırdı.

Ukrayna Kripto Para Birimi Gelirlerinin Nasıl Rapor Edileceğini Belirledi

Ukrayna Yolsuzluk Önleme Ulusal Ajansı (NACP), kripto para birimlerinin yıllık gelir beyannamelerinde nasıl rapor edilmesi gerektiğini detaylandırdı. Kripto para birimleri “maddi olmayan duran varlık” bölümünde sınıflandırıldı ancak adlarıyla da belirtilecek.

Ajans, 2 Mart'ta, yıllık gelir beyanında çeşitli varlık türlerinin sahipliğinin nasıl rapor edileceğine dair bir dizi talimat yayınladı. Deklarasyon çoğunlukla hükümet yetkililerine yönelik olmakla birlikte, aynı zamanda yabancı geliri olan ve ticari kaydı olmayan serbest çalışanlar tarafından da sunulacak.

Kripto para birimleri, genellikle fikri haklar veya marka adları gibi tanımlanmamış bir değere sahip nesneleri içeren “maddi olmayan duran varlıklar” bölümünde rapor edilecek.

Bununla birlikte, kılavuz, kripto para birimlerinin de raporlanması gerektiğini açıkça ortaya koyuyor ve gönderilmesi gereken bilgileri belirtiyor.

Bireylerin, sahip oldukları varlıkların adını, son satın alma tarihini, varlıkların miktarını ve toplam değerini raporlama döneminin son gününde bildirmeleri gerekecek. Doğrudan aile üyelerinin sahip olduğu kripto varlıklarının da dahil edilmesi gerekecek.

Ajans, Finansal Eylem Görev Gücü tarafından özetlenen bir kripto varlık tanımını kullandı ve özellikle “standart (fiat) para birimlerinin, menkul kıymetlerin veya diğer finansal varlıkların sanal temsili” olan paraları hariç tutuyor.

Bazı Ukraynalı yetkililer, önceki bildirimlerinde zaten kripto para birimi bulunduğunu bildirdi. Odesa Oblast'ın şu anki valisi 2018 yılında, 2.5 milyon dolar ve 2.47 milyon dolar değerinde 290 Bitcoin (BTC) ve 11.000 Ethereum (ETH) sahibi olduğunu açıkladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ