Ukrayna merkez bankası, ulusal para biriminin ABD doları cinsinden sabit döviz kurunu ayarladı ve vatandaşlar için Grivnası işlemlerinde daha katı sınırlar getirdi.

Ukrayna Merkez Bankası, Yeni Kısıtlamalarla Ukrayna

Savaş Zamanı Grivnası Limitlerinin Kripto Paraya İlgiyi Arttırması Bekleniyor

Ukrayna Ulusal Bankası ( NBU ), Rusya ile devam eden bir askeri çatışma sırasında ülke ekonomisinin değişen temellerine yanıt olarak yeni kurallar getirdi. Para otoritesi Perşembe günü Ukrayna Grivnasını güçlü ABD doları karşısında %25 oranında devalüe etti ve ulusal fiat ile bankacılık işlemlerine yeni sınırlar koydu.

21 Temmuz'da yürürlüğe giren güncellenen özel kişilere yönelik düzenlemeye göre bankalar sözleşmeyi feshetme opsiyonu olmaksızın, ancak tutarların en az üç ay süreyle yatırılması halinde müşterilerine nakit dışı döviz satabilecekler.

Ödeme kartlarından para çekme için 50.000 Grivna tavanı, şimdi haftalık 12.500 (340 $) limitiyle değiştirildi. Ukrayna bankaları tarafından verilen kartlardan yurtdışına eşler arası transferler 100.000 Grivnadan (yaklaşık 2.700$) 30.000 Grivnaya (800$) düşürüldü. Grivna kartlarıyla sınır ötesi yerleşimlerde ise aylık 100.000 sınır getirildi.

NBU Valisi Kirill Shevchenko, savaşın başlangıcından bu yana getirilen tüm önlemlerin geçici olduğunu ve ekonominin ayakta kalmasını sağladığını söyledi. Ancak Ukraynalıları özellikle de ülkeyi terk etmek zorunda kalan ve hala geri dönemeyen milyonlarca ulus vatandaşını ciddi şekilde etkiliyorlar.

Ukraynalı kripto borsası Kuna'nın kurucusu Mikhail Chobanyan, kripto haber kuruluşu Forklog için yaptığı açıklamada, en son NBU kısıtlamalarının Ukraynalıların kripto para birimlerine olan ilgisinin artmasına neden olabileceğini söyledi. “Ciroda ve kripto para birimlerinin kullanımında bir artış bekliyoruz. Avrupa'da 100.000 Grivnası hiçbir şey değil” diye ekledi girişimci.

Çobanyan ayrıca, insani yardımın çoğu Ukrayna bankaları tarafından verilen ve şahıslara ait kartlarla satın alındığından, yeni sınırların gönüllülerin çalışmalarını engelleyeceğini de kaydetti. Merkez bankasının politikasını agresif olarak nitelendiren ve kaybedenlerin Ukrayna bankaları ve devlet bütçesi olacağı konusunda uyaran Chobanyan, “Şimdi bu akışları tamamen kriptoya çevireceğiz” dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ