Ukraynalılar ayda yalnızca Grivnası limitli (3.400$) kripto satın almak için yabancı para kullanabilirler.

Ukraynalılar ayda yalnızca Grivnası limitli (3.400$) kripto satın almak için yabancı para kullanabilirler.Ukrayna'da uygulanan sıkıyönetim ortasında, Ukrayna Ulusal Birlik Bankası (NBU), sermaye çıkışlarını önlemek için çeşitli kısıtlamalar getirdi. Son zamanlarda, NBU yerel para birimiyle kripto para birimi alımlarını yasakladı.

Ukrayna Merkez Bankası tarafından Perşembe günü yapılan resmi açıklamada, bazı sınır ötesi operasyonlar kısıtlandı. Ayrıca, bireylerin ulusal itibari para birimi Grivnası (UAH) kullanarak Bitcoin gibi kripto para birimleri satın almaları yasaktır.

Açıklamada ayrıca Ukraynalıların yalnızca yabancı para birimleriyle kripto para satın alabilecekleri belirtiliyor. Toplam aylık limit, banka tarafından 100.000 UAH (3.300$) olarak belirlenmiştir. Bu sınır, uluslararası eşler arası işlemler için de geçerlidir.

Kripto alımları, e-cüzdan mevduatları, seyahat masrafları ve döviz dahil olmak üzere diğer birçok işlemin yanı sıra NBU tarafından "yarı nakit işlemler" olarak etiketlendi. Bu kısıtlamalar, sıkıyönetim ortamında ülkeden “zorunlu olmayan nakit akışını” engellemek için kabul ediliyor.

Bir NBU yetkilisi "Bu değişiklikler, gelecekte kısıtlamaları hafifleteceği ve Ukrayna'nın dış rezervleri üzerindeki baskıyı azaltacağı için gereklidir. Ayrıca, ülke için döviz piyasasının iyileştirilmesine de yardımcı olacak, ”diye yazdı .

Rusya'nın işgali ve ülkede devam eden sıkıyönetim nedeniyle uluslararası işlemlere duyulan ihtiyaç büyük ölçüde arttı. Milyonlarca vatandaş Ukrayna'yı terk etmek zorunda kalırken, uluslararası işlemlerde zorluklarla karşılaştılar. Bu nedenle, NBU böyle zor zamanlarda verimsiz işlemleri karşılayamaz.

NBU yetkilileri, Ukrayna hükümetinin Nisan 2022'de NBU kararının bir parçası olarak çeşitli önlemler aldığını bildirdi. Bu önlemler bu Çarşamba yürürlüğe girdi. Bazı Ukrayna Bankaları bu tür önlemleri şimdiden aldı. Mart ayında, Ukrayna'nın en büyük ticari bankalarından biri olan PrivatBank, müşterilerinin UAH ve BTC satın almasını zaten kısıtladı.

Bununla birlikte, Ukrayna hükümeti sıkıyönetim ortasında kripto para birimini yasallaştırmak için aktif olarak çalışırken, bu kısıtlamalar birçok kişiyi şaşırttı. Mart ayında Başkan Volodymyr Zelenskyy, Ukrayna'da kriptoyu yasallaştırmak için bir düzenleyici kurum oluşturmak için bir yasa çerçevesi imzaladı.

Devam Eden Çatışmaya Rağmen, Ukraynalı Kripto ve Blok Zinciri Hayatta Kaldı

Rusya'nın 24 Şubat 2022'de patlak vermesinin ardından birçok Ukraynalı işletme kapatıldı. Bununla birlikte, bazı kripto para birimleri çalışmaya devam etmeyi başardı. Birçok personel, sunucuları çalışır durumda tutmak için bomba sığınaklarında çalışmak zorunda kaldı.

Savaş başladığından beri kripto değişim platformu Currency.com, Rus kullanıcıları için artık çalışmayacağını açıkladı. Londra merkezli bir kripto borsası olan Exmo, Rus işgalinin her iki ülkeyi de “çok riskli bir pazar” haline getirdiğini iddia ederek Rusya ve Beyaz Rusya'daki faaliyetlerini durdurdu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ