Rusya'nın kripto para birimleri kullanarak uygulanan yaptırımları atlatmak zorunda kalabileceği bildirildi.

 Rusya'nın kripto para birimleri kullanarak uygulanan yaptırımları atlatmak zorunda kalabileceği bildirildi.Bu nedenle Ukrayna, Rus politikacıların kripto cüzdanlarını ifşa etmek için bir kampanya başlattı.

Ukrayna'ya yönelik saldırının artmasının ardından Rusya, İngiltere, ABD, Kanada, Tayvan, Yeni Zelanda ve Avrupa Birliği gibi ülkeler tarafından uygulanan çeşitli yaptırımlardan zarar gördü. Yaptırımlar öncelikle petrol rafinerileri, bankalar ve askeri ihracata odaklanıyor. Batılı müttefiklerin Rusya Merkez Bankası'nın Ukrayna'ya karşı savaşı finansal olarak destekleme kabiliyetini sınırlamak için kısıtlamalar getirmeye çalıştığı da bildirildi. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, kararın "Rusya ekonomisini boğmak" anlamına geldiğini açıkladı.

Bu liderler ayrıca şunları da belirttiler:

Bu, bu bankaların uluslararası finansal sistemden kopmasını ve küresel olarak faaliyet gösterme yeteneklerine zarar vermesini sağlayacaktır.

Ayrıca, Rusya'nın bu yaptırımları kripto kullanarak atlatmaya zorlanabileceği bildirildi. Buna karşılık, Kiev'deki politikacılar, genel halkı Rusya ve Beyaz Rusya yetkilileri tarafından kontrol edilen kripto cüzdanları hakkında bilgi vermeye çağırmak için sosyal medyaya başvurdu. 26 Şubat'ta Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov, Twitter'da hedeflenen politikacılar tarafından kontrol edilen kripto cüzdanları hakkında bilgi veren kişilerin cömertçe ödüllendirileceğini duyurdu.

Ruslar Çeşitli Kripto Borsalarında Kısıtlamalarla Karşı Karşıya

Bu hamle bir avukat olan Artem Afyan tarafından yönetiliyor. Ona göre, ödüller özel bağışlarla finanse edilecekti. Çoğu kripto borsasının Rusya Federasyonu merkezli kişilerin faaliyetlerini kısıtlamak için kampanyalar başlattığını belirtmekte fayda var. Tipik bir örnek, Rus rumble ile tüm çiftleri kaldıran ve bu ülkedeki kullanıcılardan para yatırma ve çekme işlemlerini askıya alan Ukraynalı bir kripto borsası olan Kuna'dır.

Cex.io ayrıca Belarus, Rusya ve Ukrayna'da yerleşik yeni kullanıcıları reddederek "savaşa sıfır tolerans" niyetini açıkça ortaya koydu. Whitebit de Rusya'da yerleşik kişilerin kayıtlarını reddederek kampanyaya katıldı. Bu, Rus ve Beyaz Rusya politikacılarının kripto cüzdanlarını ifşa etmek için halka başvurma motivasyonunu etkiledi.

Afian'a göre, kripto cüzdan adresleriyle eşleşen siyasi figürler şimdiden bazı ipuçları alındı. Bu bilgiyi büyük kripto borsaları ve blockchain adli tıp firması Chainalysis ile paylaşmayı planlıyorlar.

Ona göre, bu yetkililerin Ukrayna'da veya kriptoda hoş karşılanmadığını anlamalarını istiyorlar. Ukrayna'nın savunmasını desteklemek için kripto paralar topladığını belirtmekte fayda var. Şimdiye kadar, ülke kripto bağışlarında 17 milyon dolardan fazla para topladı.

Ukrayna'nın ABD büyükelçisi kısa süre önce, yakalanan bir Rus askerinin Ukraynalıları öldürmek için gönderildiklerinden habersiz olduklarını itiraf ettiğini açıkladı. Bu nedenle Ukrayna, Rus askerlerine teslim olmaları ve nakit veya kripto olarak 5 milyon ruble (45.000 $) almaları için bir can simidi verdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ