Her gün televizyon haberlerinde görüyoruz Ukrayna’daki yıkım.

Her gün televizyon haberlerinde görüyoruz Ukrayna’daki yıkım. Savaşın gerçekten kazananı olmuyor. Yıkıntı ve harabeye dönmüş bir Ukrayna var karşımızda şimdi. Açıkçası bir tarih de beraberinde gidiyor. Bu bağlamda tarihin korunması gerekiyor.

Ukrayna tarihinin NFT müzesiyle korunacağı belirtiliyor. Ukrayna Dijital Dönüşü Bakanı Alex Bornyakov savaş anılarını sanal dünyada kalıcı hale getirmek ve Ukrayna tarihini korumak için NFT müzesi açmaya hazırlanıyor.

Bornyakov Twitter hesabından yaptığı açıklamada kurulacak olan sitenin isminin ‘’Meta Tarih: Savaş Müzesi’’ olacağını vurguladı. Sitede ülkenin başına gelenlerin ve savaşların NFT olarak görüntülenebileceği açıklıyor.

Bornyakov bu hamlenin ülkede yaşanan kıyımı gözler önüne sereceğini ve hiçbir zaman unutulmayacağını ifade ediyor. Ayrıca buy çabayla savaşın ülke tarihindeki izlerinin de kaydedileceği vurgulanıyor.

Hazırlanan NFT’lerin içeriğinde savaş tarihinden önemli anlar yer alacak. Ukraynalı sanatçıların çizimlerine de yer verilecek. Ayrıca konuyla ilgili tweet’lere de yer verileceği belirtiliyor. Örnek olarak belirtilirse NFT’lerden biri NATO’nun savaşın daha üçüncü gününde savaşı durdurması için Rusya’ya gönderdiği tweet’e yönlendiriyor.

NFT’lerin satışlarına da başlanmış olup her bir NFT’nin değerinin yaklaşık 500 dolar değerinde olacağı ifade ediliyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ