Ukrayna merkez bankası kendi para biriminin dijital versiyonunu oluşturdu.

Ukrayna Ulusal Dijital Para Birimini Oluşturdu e-Grivna

Ukrayna merkez bankası olan Ukrayna Ulusal Bankası, para biriminin Grivnası'nın dijital versiyonunun yararlılığını test etmek için bir pilot proje üzerinde çalışıyordu. Banka bugün pilotu tamamladığını ve dijiyal paranın daha fazla kullanılmasını araştıracağını açıkladı.

e-Grivnası Kripto Para Birimi Değildir

Bankanın ödeme sistemleri direktörü Alexander Yablunivsky ülkenin “dünya liderlerinin önünde” olduğuna dikkat çekerken, ülkenin bir kripto para birimi oluşturmadığını açıkladı. Cryptonaughts, kripto para biriminin bir merkez bankası tarafından yayınlanan bir araç olmadığı gerçeğinden çok haberdar olduğunu takdir edecektir.

Kripto para birimlerinden bahsetmiyoruz, merkez bankasının dijital para birimlerinden bahsediyoruz. Hem merkezi kayıt teknolojisi hem de merkezi olmayan bir sistemde uygulanabilir. 

JP Morgan'ın kripto alanına “kendi madeni parası” ile girdiği iddia edildiğinde tartıştığımız gibi, bir blockchain belirtecini kripto para birimi olarak diskalifiye eden veya niteleyen özellikler var. JPM Coin tüm önemli testlerde başarısız oldu ve Yablunivsky Ukrayna ulusal dijital para de olacağını biliyor.

Bir bankanın çıkarılmış para birimi üzerinde, geleneksel değişmez defterin sunabileceğinden daha fazla kontrole sahip olması gerekir. Blockchain'in birçok özelliği geleneksel finansta kullanışlıdır, ancak bazıları karşı sezgiseldir. Bir kripto değişmez ve sansüre dayanıklı olmalıdır. Her yerde elverişli olmalı. Kimlik doğrulama veya para ihracı politikalarına tabi değildir.

e-Grivna ne işe yarayacak?

Ukrayna, 2016'dan beri blockchain teknolojisinin potansiyelini araştırıyor. Sonunda çalışan bir ürün elde ettiler, ancak onu nasıl kullanacaklarından henüz emin değiller.

Yablunivsky'nin doğru bir şekilde belirttiği gibi, Ukrayna gelişmiş az sayıdaki ülkeden biri. Durum böyle olunca, diğer merkez bankalarıyla çalışmayı mantıklı kılan araçlar bulunması biraz zaman alacak. Ancak aramızdaki gerçek inananlar, IMF'nin dağıtılmamış bir deftere borç vermeyeceği ve borç vermeyeceği bir gün geleceğine inanıyor.

Bu konuda bir sonraki haber, merkez bankasının gerçekten yapmaya karar verdiği şey nasıl işleyecek. Ukrayna banka hesapları kripto para birimlerini ve e-Grivnası'nı yan yana depolayacak mı?

Blockchain'in tartışmasız bir şekilde mevcut para ihracı yöntemlerinden üstün olan bir yönü, sahte banknotların takibidir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ