Ukrayna Ulusal Polisi, kripto yatırım dolandırıcılıklarının arkasındaki çağrı merkezlerini kapattı.

Ukrayna Ulusal Polisi, Avrupalı ​​Kripto Para Yatırımcılarını Dolandıran Yasadışı Çağrı Merkezlerini Çökertti

Ukrayna Ulusal Polisi, kripto yatırım dolandırıcılıklarının arkasındaki çağrı merkezlerini kapattı. Çağrı merkezleri, Avrupalı kurbanların kişisel bilgilerini çalarak dolandırmaktan sorumluydu.

Çağrı merkezi dolandırıcılığı Ukrayna'da yaygınlaştı. Ukrayna polisi Salı günü, yerel halkı ve Avrupa Birliği vatandaşlarını hedef alan “çağrı merkezleri” işleten bir kripto siber suç grubunu başarıyla bastı.

Dolandırıcı Kripto Çağrı Merkezleri Çökertildi

Saldırı veya dolandırıcılık ne olursa olsun, amaç her zaman kurbanı paralarından ayırmaktır. Ukrayna'daki yasadışı çağrı merkezleri söz konusu olduğunda, dolandırıcıların kripto dolandırıcılığından etkilenen yabancılara yardım etmeyi teklif ettiği ve ayrıca kripto, altın, petrol ve menkul kıymetlere yatırım paketleri önerdiği iddia edildi.

Ukrayna Ulusal Polisi  NPU  tarafından yapılan bir duyuruya göre, bu sendika, telefon numaralarını devlet resmi bankacılık kurumlarından arıyormuş gibi göstermek için yüksek teknolojili yazılımlar kullandı. Kötü aktörler daha sonra bu bankaların çalışanları gibi davrandı ve kullanıcıların gizli kart bilgilerini aldı. Dolandırıcılar ayrıca Avrupalı yatırımcıları sahte kripto borsaları ve web siteleri ile cezbetti.

Ukrayna polisi, dolandırıcıların komisyon karşılığında çalınan fonları iade etme sözü de verdiğini söyledi. Mağdurlara daha sonra komisyonu devretmek için hesaplar verildi, ancak ücret ödendikten sonra “komisyoncularla iletişim kesildi ve ödeme yapılmadı”.

Yetkililer, hain faaliyetleri doğrulayan bilgisayarlara, cep telefonlarına ve veri depolama sistemlerine el koydu.

NBU'ya göre, çağrı merkezi üyeleri “özellikle büyük çapta veya organize bir grup tarafından işlenen dolandırıcılık” suçlamasıyla tutuklandı. Bu dolandırıcılar ayrıca zararlı yazılımları kullanmaktan 12 yıl daha hapis cezasına çarptırılıyor.

Ukrayna'ya Kripto Yardımı

Ukrayna, çok sayıda ünlü blockchain geliştiricisine ve girişimine ev sahipliği yapmaktadır. Ülke, doğu Avrupa komşusu Rusya'nın işgalinden sonra kripto alanında bir nevi öncü olarak ortaya çıktı. Ülke, askerler için insansız hava araçları, ölümcül silahlar, yiyecek ve tıbbi kitler satın almak için kullandığı 150 milyon doların üzerinde kripto bağışı aldı.

Başkan Volodymyr Zelenskyy Mart ayında sanal varlıklar yasasını imzalayarak ülkedeki kripto varlıklarını yasallaştırdı. Yasa, Bitcoin ve Ethereum'un yasal statüsünü, sınıflandırmasını ve sahipliğini belirlemenin yanı sıra borsalar ve diğer kripto hizmet sağlayıcıları için kayıt önkoşullarını belirler.

Ülkede kripto para birimleri zemin kazanırken, dolandırıcı grupları da artan ilgiden faydalanıyor. Bu ayın başlarında, siber güvenlik şirketi Group-IB, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Hollanda, Norveç, Portekiz ve İsveç dahil olmak üzere çeşitli Avrupa ülkelerindeki kullanıcılar için özelleştirilmiş 10.000'den fazla sahte web sitesi işleten devasa bir ağ keşfetti. Kurbanlar, hileye düştüklerinde kendilerini komisyoncu olarak sunan dolandırıcılardan telefonlar alacaklardı.

Geçen Eylül ayında, Ukrayna Güvenlik Servisi  SSU, binlerce Avrupalı yatırımcının kripto para birimlerine yatırım yapmak adına dolandırıldığı Lviv'deki benzer bir çağrı merkezi ağını ortaya çıkardı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ