Ukrayna ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki istihbarat servisleri, kripto para birimleri aracılığıyla on milyonlarca doları akladığı iddia edilen bir suç çetesini çökertmek için ortaklık kurdu.

Ukrayna ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki istihbarat servisleri, kripto para birimleri aracılığıyla on milyonlarca doları akladığı iddia edilen bir suç çetesini çökertmek için ortaklık kurdu. Suç halkasının ayrıca BTC çalan kötü amaçlı yazılım sattığı bildiriliyor. Ukrayna Güvenlik Servisi yaptığı duyuruda, siber suçluların müşterilerini gerçek kimliklerini gizlemek için hayali isimler ve sahte çevrimiçi kimlikler kullanarak karanlık ağdan aldığını iddia etti.

Suç Çetesinin Ayrıca Kripto Para Birimleri Çalmakla   Meşgul Olduğu  Bildirildi

Suç şebekesinin para aklamaya ek olarak kripto para çalmakla da meşgul olduğu bildirildi. İddiaya göre, kurbanın kripto para birimlerine erişmelerini sağlayacak ve daha sonra temizleyecekleri kötü amaçlı yazılım içeren flash sürücüler sattılar. SBU suç şebekesini çökertti ve suçluları yasadışı faaliyetlere bulaştıran kötü amaçlı yazılım ve donanım, nakit para ve bilgisayar ekipmanına el koymayı başardı. Ajans, "El konulan bilgiler şu anda, yabancı dolandırıcılık müşterileri de dahil olmak üzere tüm sorumlu kişileri kovuşturmak için analiz ediliyor" dedi.

Ukrayna, Kripto Düzenlemesinde Küresel Bir Lider Olmuştur

Bu suçluları yakalayan operasyon, Ukrayna Ulusal Polisi ve Başsavcılık ile birlikte SBU'daki Siber Güvenlik Departmanı tarafından yönetildi. Birlikte, Ukrayna'nın güneyindeki bir şehir olan Mykolaiv'deki adresleri aradılar. Ukrayna, dijital para birimi düzenlemesinde ve dolayısıyla benimsenmesinde küresel bir lider olmuştur. Daha önce bildirildiği gibi, Ukrayna dijital para birimlerini yasallaştırdı, ancak bunların bir ödeme aracı olmadığını açıkça belirtti. Yasa, Bitcoin'i yasal hale getirmek ile yasadışı amaçlarla kullanılmasını önlemek arasındaki ince çizgiyi aşmayı amaçlıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ