Ülkenin Maliye Bakanlığı'na göre, Ukraynalı yetkililer yasadışı yollardan elde edilen varlıkları ele geçirmek için “kripto cüzdanlarını engelleyebilecek”.

Ukrayna Yasadışı Fonlar İçin Kripto Cüzdanlarını Engelleyecek

Ülkenin Maliye Bakanlığı'na göre, Ukraynalı yetkililer yasadışı yollardan elde edilen varlıkları ele geçirmek için “kripto cüzdanlarını engelleyebilecek”.

Ukrayna Maliye Bakanı Oksana Markarova, Ukrayna Devlet Finansal İzleme Servisi'nin (SFMS) vatandaşların kripto cüzdanlarındaki varlıkların kaynağını izlemek için sorumlu otorite olacağını bildirdi.

Yetkililer, Kripto Para Kaynaklarının Kökenleri ve Kullanımları İçin Analitik Bir Ürün Taraması Kullanıyor

Markarova Ukrayna Maliye Bakanlığı'nın resmi web sitesinde yer alan 23 Ocak raporunda şunları söyledi: Düzenleyici politikanın bir parçası olarak, SFMS sadece kripto para kaynağını bulmakla kalmayacak, aynı zamanda bu fonların nasıl harcandığını da tespit edebilecek.

2018'in sonlarından beri Ukrayna'nın Maliye Bakanı olarak görev yapan Markarova, başlangıçta yerel iş yayını MC. ile bugünkü röportajda konuyla ilgili gelişmeleri anlattı.

Özellikle, SCFM, araştırmacıların kripto varlıklarının kökenlerine ve kullanımlarına bakmalarına izin verdiği iddia edilen bir “analitik ürüne” erişimi olduğunu iddia ediyor. Markarova'ya göre, hizmet yoluyla bir dizi “başarılı soruşturma” vakası yaşanıyor.

“Karmaşık Araştırmaların Bir Sonucu” Olarak Kripto Cüzdanlarını Engellemek Mümkün

Markarova, kripto işlemlerini durdurmanın imkansız olduğunu, ancak özel anahtarlarla cüzdanları engellemenin mümkün olduğunu belirtti:

“İşlemleri şimdi durdurmak imkansız, ancak kripto cüzdanlarını engellemek ve yasadışı olarak elde edilen kripto varlıklarını kaldırmak mümkün. Bu, karmaşık soruşturmalar sonucunda kripto özel anahtarlarına erişim sağlayarak yapılabilir. ”

Eylem, Ukrayna Hükümeti Tarafından 2019 Sonlarında Onaylanan AML Yönetmeliğinin Bir Parçası

Açıklamaya göre, SCFM'nin yeni sorumluluğu, Aralık 2019'da Ukraynalı hükümet tarafından onaylanan kriptoyla ilgili yeni bir kanunun parçası olacak.

6 Aralık'ta Ukrayna parlamentosu Verkhovna Rada, Mali Eylem Görev Gücü (FATF) yönergelerine göre kripto varlıkları ve kripto varlık servis sağlayıcılarını ele alacak kara para aklama yasasının nihai bir versiyonunu yayınladı. Belge, kripto para birimi işlemlerinin ilgili yetkililer tarafından izlenmesi gereken işlemler arasında olduğunu söylüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ