Ukrayna

Ukrayna Devlet Finansal İzleme Servisi, kripto para konularında resmi bir açıklama yaptı. Ajans, dijital para birimi ve madencilik gibi bazı terimlerin borç tanımlarını sunarken, ülkedeki kripto para birimlerindeki yasal statü değişikliklerinin beklendiğini de belirtti.

SFMS, web sitesinde yayınlanan bir bildiride, kripto ile ilgili bilgiler de dahil olmak üzere finansal verileri sürekli topluyor. Bu verileri işleyip analiz ettiğini açıkladı. Resmi açıklamaya göre, ajans düzenli izlemeye tabi işlemleri izlemekle kalmıyor. Zorunlu olarak kapsam dışındaki şüpheli para akışları da izlenmektedir.

Ukrayna'nın mali gözlemcisi, müşterilerin durum tespiti ve önlemlerinin uygulanması gibi ana önceliklerinden birine dikkat çekti. Ajans, bu alandaki düzenleyici çabaların, kripto paraların değiş tokuşları, cüzdan sağlayıcıları ve geleneksel finansal sistem ile kripto dünyası arasındaki aracılara odaklanması gerektiğine inanıyor. Bu partilerin, mevcut Ukraynalı para aklamanın önlenmesi ve anti-terör finansmanı mevzuatına uyması gerektiğini belirtti.

Ukrayna'nın finansal sicil örgütü, kriptolar konusunu açıklıyor

İzleme servisi, düzenlemenin diğer bazı yönleri ile ilgili tutumunu da açıklığa kavuşturdu. SFMS, Ukrayna'daki kripto para birimlerinin yasal statüsünde değişiklikler beklediğini kaydetti ve şu anda Mali Eylem Görev Gücü (FATF) yönergelerini izlediğini itiraf etti. Paris merkezli hükümetler arası örgüt, kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadele için tavsiyeler yayınladı. Ayrıca, Ukrayna düzenleyicilerinin ülkeleri yeni mevzuat çıkıncaya kadar kullanmayı planladığı çeşitli kripto ile ilgili terimlerin tanımlarını da sağladı.

Açıklamada, SFMS elektronik para ile fiat para birimi dijital formu ve "sanal para birimleri" olarak adlandırılan kriptolar arasında ayrım yapıyor. Kripto para birimlerinin dijital olarak ticarete sokulabileceğini ve hesap birimi olarak kullanılabileceğini açıklıyor. Aynı zamanda değer değişimi ve depolanma aracı olarak da hizmet edebilirler. Bununla birlikte, ajans, kripto paraların herhangi bir yargı tarafından verilmediğini veya garanti edilmediğini belirtmektedir. Ukrayna yetkilileri, halkı eğitmek amacıyla kullanıcıların akranları arası ağlarında bir anlaşmaya dayanarak işlevlerini yerine getiriyor.

Gerekli düzenleme

Ukrayna'nın Finansal İzleme Örgütü, CryptosUkraine'deki Duruşu Açıklıyor:

"Kripto para düzenlemelerini henüz kabul etmedik. Geçen yıldan beri üç taslak Verkhovna Rada'da tanıtıldı. Ekim ayında sunulan ilk fatura, kripto durumunu, mallar ve hizmetler için değiştirilebilen mülk olarak tanımlıyor. İkinci kanun tasarısı, kriptoların finansal varlık olduğunu belirtmektedir. Üçüncü tasarıda kripto para ticareti ve madencilik gelirlerinden elde edilen kârlar için vergi muafiyeti önermektedir."

Ukrayna medyasına göre, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası uzmanları, önümüzdeki birkaç hafta içinde sunulması gereken bir başka tasarı hazırlığında yer aldı. Yazarları yasal olarak kripto terimlerini tanımlamayı, blok zincir çözümleri sunmayı ve ICO'ları düzenlemeyi umuyorlar.

Ukrayna'daki kripto para birimlerini düzenleme ve yasallaştırma çağrısı yapılmaktadır. Ocak ayında Ulusal Polis Siber Suç Savunma Departmanı, yasallaştırılması veya yasaklanması gerektiğini söyledi. Ukrayna Adalet Bakanı Pavel Petrenko, hükümetin bu olguya tepki vermesi ve yasal alana girmesi gerektiğini söyledi. Kripto para birimleri, Kiev'deki Ulusal Siber Güvenlik Konsorsiyumu Merkezi toplantısında tartışılmıştır. Ancak uzmanlar, yasallaştırma sürecinin birkaç ay sürebileceği konusunda uyarıda bulundu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ