Geçtiğimiz ay Ukrayna’da yürürlüğe giren yeni bir yasa, tüm vatandaşları yakın akrabaları da dahil olmak üzere ne kadar kripto para birimine sahip olduklarını açıklamaya zorlayacak.

Ukrayna

Geçtiğimiz ay Ukrayna’da yürürlüğe giren yeni bir yasa, tüm vatandaşları yakın akrabaları da dahil olmak üzere ne kadar kripto para birimine sahip olduklarını açıklamaya zorlayacak. 140-IX sayılı Kanun, Ukrayna Anayasasında yapılan bir değişiklikten sonra yürürlüğe girmiş durumda.

Önümüzdeki yılın başlarında yürürlüğe girecek yasaya rağmen, Ukraynalılar arasında bir karışıklık duygusu var, çünkü ülkenin yasal çerçevesi içinde hiçbir yerde kripto para birimi tanımı bulunmuyor.

Düzenleme Neden Geldi?

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca Ukrayna, çeşitli ekonomik zorluklardan muzdaripken, Donbass'taki savaş ile birlikte Kırım ihtilafı, ülke ekonomisi için işleri daha da kötüleştiriyor.

Bu eksikliğin yanı sıra yolsuzlukla ilgili bir çöküşün üstesinden gelmek için, Ukrayna hükümeti yolsuzluk önleme çabalarını 2009 yılında uygulamaya konan ve 2014'te çıkar çatışması çözümü için de çalışan bir Yolsuzluk Önleme Yasası ile hızlandırdı. .

Bu kanunda yapılan yeni değişiklik, para aklama, dolandırıcılık ve teröristlerin finansmanı da dahil olmak üzere finansal suçlarda kullanım potansiyelini ve kripto para birimlerini bir servet deposu olarak kabul ediyor.

Ukrayna için Değişim Kataloğu

Değişiklik şimdi Yolsuzluk Önleme Yasası'ndan etkilenecek kişilerin listesini değiştirdi. Birkaç Ulusal Banka memuru ile birlikte, tüm maaşlı yönetici destek servis personeli bu yasa kapsamında olacak. Ayrıca, yönetimde en az yüzde 50 hisse senedine sahip olduğu herhangi bir şirketteki memurlar da bu yasanın etkilediği kişiler içerisinde yer alacak.

Yeni değişiklik aynı zamanda “yakın akrabalar” ve “aile üyeleri”nin tanımını da değiştirdi; öyle ki, reşit olmayanların bile aynı hanenin bir parçası olmasalar bile gelir vergisi formunda belgelenmesi gerekiyor. Ukrayna'da reşit olmayan bir Bitcoin milyoneri olmak için kötü bir zaman olduğu anlamına geliyor bu düzenleme. Bunun dışında, “raporlanabilir varlıkların” tanımı, diğerlerinin yanı sıra, tröst fonlarını içerecek şekilde genişletilmiş durumda.

Şimdilik, Ukraynalılar bu yeni yasayla tanışmakta zorlanıyorlar ve 140 sayılı Kanunun Nihai ve Geçici Hükümleri uyarınca 01 Ocak 2020'den itibaren geçerli olacağı için zaman azalıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ