Ukraynalı kamu görevlilerinin son açıklamaları, Bitcoin'de sahip oldukları iddia edilen milyar dolarlık bir parayı ortaya çıkardı.

Ukraynalı Kamu Görevlileri, 2,6 Milyar Dolarlık Bitcoin

Ukraynalı kamu görevlilerinin son açıklamaları, Bitcoin'de sahip oldukları iddia edilen milyar dolarlık bir parayı ortaya çıkardı.

Opendatabot sitesine göre, Ukraynalı kamu görevlileri şu anda toplam 46.351 BTC'ye sahipler ve bu rakamın değeri 2.66 milyar $ gibi bir rakama karşılık geliyor.

Beyannamenin kampanyası 31 Mart 2021'de sona erdi. Ancak Ukrayna devlet çalışanlarının toplu dosyalarında bulunan tek kripto para birimi Bitcoin değil. Rapora göre ethereum, litecoin, Cardano, Stellar, IOTA, bitcoin cash ve bitcoin gold, kamu görevlilerinin yatırım yaptığı diğer kriptolar.

Dnipro Şehir Meclisi milletvekili 18.000 BTC'ye sahip.

Opendatabot, Ukraynalı kripto sahibi devlet çalışanlarının çoğunun şehir konseylerinde, Savunma Bakanlığı ve Ulusal Polis için çalıştığını söyledi. Bununla birlikte, Ukrayna genelinde savcılık ve köy meclislerinde çalışan kripto sahipleri de var. En yüksek bitcoin miktarına sahip yetkili, dosyalama sırasında 18.000 bitcoin sahibi olduğu için Dnipro Şehir Konseyi'nden bir Milletvekili Mishalov Vyacheslav Dmitrovich'tir. Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov, toplu başvuruları övdü ve bunun ülke yetkililerinin nasıl "düşündüğümüzden daha ilerici ve ileri görüşlü yatırımcılar" haline geldiğini gösterdiğini söyledi.

Kamu görevlilerinin kripto varlıklarını ifşa etmesi gerekiyor

 Böyle bir haberin kamuoyuna açıklanmış olması, ülkedeki herkes tarafından iyi karşılanmadı. Ulusal Yolsuzluğu Önleme Ajansı Zorunlu Denetimler Departmanı başkanı Sergiy Petukhov, ofisinin bu yıl bitcoin devlet çalışanları da dahil olmak üzere 250 kontrol gerçekleştirdiğini belirtti. Bazı yetkililerin dosyalarının hataları olduğunu iddia ettiğini ve Opendatabot'un sonuçları hakkında uyardığını ekledi. "Kripto para birimine sahip olmakla ilgili sağlanan bilgilerin yanlış olduğunu tespit edersek - bu, idari veya cezai sorumluluğun temelini oluşturur" diye uyardı. Ukraynalı yetkililerin, ülkedeki yolsuzluğu azaltmak için tasarlanmış resmi bir elektronik beyanname sürecinde varlıklarını ifşa etmeleri gerekiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ