Ukrayna, kripto ekonomisine fayda sağlayacak fiat para biriminin kullanımını sınırlayan yeni düzenlemeler hayata geçirdi.

Ukraynalılar Yeni Fiat Kısıtlamalarıyla Kriptolara Dönüyor

Ukrayna, kripto ekonomisine fayda sağlayacak fiat para biriminin kullanımını sınırlayan yeni düzenlemeler hayata geçirdi. Rusya ile devam eden askeri çatışma nedeniyle ülkenin temel mali durumunun değişmesi nedeniyle, Ukrayna Ulusal Bankası bazı yeni düzenlemeler uygulamak zorunda kaldı.

NBU şimdi Grivna'nın değerini ABD dolarına göre %25 oranında düşürdü. Banka ayrıca bankacılık işlemlerine yeni kısıtlamalar getirdi. Grivnası döviz kurlarını ABD doları olarak değiştirme ve değiştirilebilecek miktarı sınırlama kararı, kripto para birimi endüstrisinin büyümesine katkıda bulunabilir.

Yakında insanlar Fiat kısıtlamalarını aşmak için kripto para birimlerine geçmeye karar verebilir. Ukrayna'nın yerel kripto para sektörü sözcüsüne göre, bu Fiat limitleri kripto para ekonomisine yardımcı olacak.

Kısıtlamaların Diğer Hükümleri

Yeni düzenlemeler, bankaların, sözleşmeyi iptal etme hakkı olmaksızın, satın alma bedelinin tamamını en az üç ay süreyle yatıran müşterilere yalnızca nakit dışı döviz teklif edebileceğini güncelledi.

50.000 Grivnası para çekme limiti, kısıtlamaların bir parçası olarak haftalık 12.500 (340 $) limit ile değiştirildi. Ayrıca, Ukrayna bankalarının ödeme kartlarını kullanarak eşler arası transfer eşiği 100.000'den 30.000 Grivnaya düşürüldü.

Hatta sınır ötesi ödemelerde aylık üst sınır 100.000 olarak belirlendi. Ancak, sınırlamaların doğası gereği geçici olduğu görülmektedir. NBU valisi Kirill Shevchenko, bu önlemlerin sadece geçici olduğunu belirtti.

Tüm bu sınırların, gerçekte, devam eden çatışmanın bir sonucu olarak kabul edilmesi gereken olağanüstü önlemler olduğuna dair güvence verdi.

Ekonomiyi çalışır durumda tutmak için tüm bu çabalar sarf edildi. Bu faaliyetler Ukrayna halkını önemli ölçüde etkilemiştir. Milyonlarca Ukrayna vatandaşı ülkeden kaçmak zorunda kaldı ve şimdi eve geri dönmek için savaşıyorlar. Ukrayna'ya dönüş, kısıtlamalar nedeniyle vatandaşlar için daha zor hale geldi.

Ukrayna Ulusal Bankası'nın düzenlemeleri son zamanlarda kripto para birimine olan ilgiyi artırdı.

Ukraynalı kripto para borsası Kuna'nın yaratıcısı Mikhail Chobanyan, kripto para haber sitesi Forlog ile yakın zamanda yaptığı bir röportajda şunları söyledi:

“Kripto para kullanımı ve satışlarında bir artış bekliyoruz. Avrupa'da yüz bin Grivnası bir hiç" diye devam etti işadamı.

Chobanyan, yeni kısıtlamaların gönüllülerin işlerini yapmalarını nasıl zorlaştırdığını da vurguladı. İnsani yardımın çoğu, Ukrayna bankaları tarafından verilen ve özel olarak tutulan kartlar kullanılarak satın alındı.

Kısıtlamalar nedeniyle nakit tamamen kripto para birimi aracılığıyla yönlendirilmelidir. Chobanyan ayrıca NBU'nun agresif tutumuna atıfta bulundu ve bu tür katı önlemlerin bir sonucu olarak Ukrayna bankalarının ve ulusal bütçenin zarar göreceği konusunda uyardı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ