Bu yazı aslında bir çok konuya temas ediyor. Bitcoin kaç dolar, bitcoin yorum, bitcoin ne kadar, bitcoin fiyat, bitcoin dolar ilişkisi, 1 bitcoin ve bitcoin fiyatı gibi bütün soruların aslında önemsizliğini ortaya koyuyor.

Bu yazı aslında bir çok konuya temas ediyor. Bitcoin kaç dolar, bitcoin yorum, bitcoin ne kadar, bitcoin fiyat, bitcoin dolar ilişkisi, 1 bitcoin ve bitcoin fiyatı gibi bütün soruların aslında önemsizliğini ortaya koyuyor. Yazı aslında bir dijital paramız var diyor. İşte ayrıntılar

Kripto para meraklıları yine yeni bir isim ve eskisinden daha iddialı hedeflerle şimdi bir "ulusal dijital para birimi" istiyorlar. Acele edin! Çinliler bizi yenecek ve biz geride kalacağız!

Her nasılsa, tartışmadaki hiç kimse zaten bir ulusal dijital para birimine sahip olduğumuzu açıkça kabul etmiyor. Hızlı, ucuz ve güvenlidir! Düzenleyicilerle bir sorunu yok ve her yerde kabul ediliyor. Kim biliyordu? Buna… ABD doları deniyor. Vahşi gözlü “ulusal dijital para birimi” grupları, ABD dolarının dijital para birimi olduğu gerçeğini görmezden gelmeyi tercih ediyorlar. Bunun yerine, muhtemelen iyi bir şey olamayacağına inanıyorlar, çünkü yepyeni, havalı, "değişmez dağıtılmış defter" blok zinciri tabanlı kripto para birimi teknolojisine dayanmıyor. Ama bu Yanlış.

ABD'nin Ulusal Dijital Para Birimi

“Ulusal dijital para birimi” hakkında konuşan insanlar takıntılı olarak kripto paralara odaklanmış durumda. Dijital para birimlerinin yeni bir buluş olduğuna inanıyorlar ve sadece Bitcoin'den evrimleşen şeylerin açıklamayı karşıladığını düşünüyorlar. Bununla birlikte, makul bir tanımla, burada ABD'de zaten dijital bir para birimimiz var. Buna ABD doları deniyor. Federal Rezerv Bankası tarafından yönetiliyor. Ama bu dijital değil, diyebilirsin - cüzdanımdaki yeşil şeylere ve cebimde ya da cüzdanımda paralar çıkmasına ne dersin?

Bugün İçinde: Para

Katılıyorum, nakit var. 12 Şubat 2020 itibariyle dolaşımdaki çeşitli birimlerde 1.75 trilyon dolarlık kağıt para vardı. Bu biraz doğru. Ama tüm hikayeden çok uzak. Hikayenin geri kalanı için, toplam miktarı, Fed'in gerektiğinde sürdürmesi, büyümesi ve küçülmesi için başlıca sorumluluklarından biri olan para arzına yöneliyoruz. Para arzının iki ana ölçüsü vardır: M1 ve M2. Fed'in tanımı için buna bakın. Temel olarak M2, banka mevduatlarını, para piyasası fonlarını ve benzeri nakit benzerlerini kontrol etme ve tasarruf etmeyi içerir. Aralık 2019 itibariyle M2 15,434 trilyon dolardı.

Bunun anlamı basit: ABD dolarının neredeyse % 90'ının fiziksel bir varlığı yok - tamamen dijital. Ama bu sadece ABD için değil; dünya çapında, paranın sadece % 8'i fiziksel nakit olarak var!

ABD doları, fiziksel nakitten günümüzün büyük ölçüde dijital para birimine dönüşmek için bir yüzyıldan uzun bir süre boyunca birçok adım attı. Birincisi, kağıt para birimi “gerçek” para değildi - bir banka tarafından kağıdı eşdeğeri altınla ticaret yapma sözü verilmişti. Örneğin, 1882'den itibaren 5.000 $ 'lık bir fatura, bu talep üzerine 5.000 $' lık altın para alışverişi yapma sözü:

Uygulamada, hiç kimse bu büyük dolarlık banknotları altınla değiştirmedi; daha çok bankalar ve hükümet tarafından fonları kendi aralarında taşımak için kullanıldılar, bu da 1934'te durdu.

Bilgisayarların ortaya çıkmasından çok önce, altın değişim vaadi düştü. İşte 1928'de basılan ve 5.000 dolar olduğunu bildiren bir para.

Woods'un (ABD Saymancısı) ve Mellon'un (Hazine Sekreteri) oyulmuş imzaları.

Son yüksek fiyatlı senetler 1945 yılında basıldı. Bankalar arası büyük transferler nakit değişimi yapılmaksızın kullanıldı; bilgisayarların ortaya çıkmasından önce banka defterleri arasında “para” transfer etmek için sıkı kontrol edilen prosedürler kullanıldı. 1969'da büyük kağıtlar resmen durduruldu ve hükümet onları yok etmeye başladı. 1975 yılında hükümet, sosyal güvenlik ödemelerini alıcının hesaplarına elektronik olarak yatırmaya başladı. 1990 yılına kadar ticari ve merkez bankaları arasındaki tüm para transferleri elektronik olarak yapıldı.

Doların dijitalleştiğini söyleyebileceğiniz tek bir tarih yok. Dönüşüm süreci adım adım gerçekleşti ve her biri bir sonrakine geçti. İlk adımlar bilgisayarlardan çok önce gerçekleşti; bu prensip kuruldu ve bankalar ve federal rezerv arasında 1945'te evrensel kullanımda! Bilgisayarların icadı ve kullanımı, ABD dolarının sayısallaştırılmasının daha fazla otomasyonunu sağladı ve tamamen gerçek zamanlı transferlerin gerçekleşmesini sağladı.

Tüm bunların eklediği, ABD dolarının makul bir tanımla ulusal bir dijital para birimi olması ve yıllardır böyle devam etmesidir. Para değerinin büyük çoğunluğu tamamen ve bütünüyle dijitaldir ve tüm büyük dolar işlemleri tamamen dijitaldir. Ayrıca, akıllı telefonlardan daha küçük, daha hafif ve daha kullanışlı kartlarımız da var; ayrıca, çökmemeleri veya güçlerinin tükenmemesi de kolay. Buna ek olarak, her gün ATM'lerde gördüğümüz gibi, dijital para birimi eşdeğeri ile % 100 değiştirilebilir fiziksel nakit rahatlığı ekledik. Nakit, küçük işlemler ve kendi üzerinde çalışan, işleyen ve bağlı küçük bilgisayarlar olmayan kişiler için uygundur. ABD doları gerçekten de ulusal bir dijital para birimidir ve kartların ve nakitlerin ek rahatlığı söz konusudur.

Ulusal Dijital Para Birimi Nedir?

İnsanların büyük çoğunluğu günlük deneyimler yoluyla ABD dolarının ulusal bir dijital para birimi olduğunu biliyor. Ama neredeyse hiç kimse bu terimlerden bahsetmiyor. İnsanlar son zamanlarda kullanılan bu terimi kullandığında, genellikle yepyeni bir şey, bir tür kripto para birimi anlamına gelir. Örneğin, yakın tarihli bir WSJ makalesinde “ulusal dijital para birimine” yönelik bir baskı açıklanmaktadır. Alıntı yapılan yazarlardan biri, erdemleri hakkında güzelleşir, ancak ne olduğunu gerçekten söylemez.

“Ulusal dijital para birimini” anlamanın tek yolu, kavramın nereden geldiğine bakmak ve geçmişe bakmaktır. Kimse bu konuda konuşmaktan hoşlanmasa da, kavramın tartışmasız kökeni Bitcoin adı verilen parlak, iyi uygulanmış ve yaygın olarak kullanılan bir yazılım gövdesidir. Bitcoin'in konsepti ve her ana özelliği, herhangi bir merkezi otorite olmadan çalışmak üzere tasarlanmıştır. İnanılmaz. Nasıl bir yerdeki herhangi biri kendilerini Bitcoin “bankası” olarak ilan edebilir (onlara “madenciler” derler) ve sistem çalışır? Bitcoin ayrıca Bitcoin bırakan, gönderen ve alan insanlara tam bir anonimlik vermek için tasarlandı ve bu da onu dünyadaki uluslararası suçluların gözdesi haline getirdi.

Çok geçmeden, her biri Bitcoin'de önemli bir şey eklediğini veya düzelttiğini iddia eden Bitcoin rakipleri ortaya çıktı; örneğin, Ethereum sözde “akıllı sözleşme” yi tanıtıyor. Sonra, insanlar “blockchain” ve “dağıtılmış değişmez defter” hakkında konuşmaya başladılar. Sözde bu teknolojiler, birçok yerde bulunan verileri içeren uzun süredir devam eden sorunları çözecektir. Bu, devasa şirketler FOMO fon pilotları ve konsept kanıtları ile enfekte olmuş dev şirketlerle bir sürü blockchain start-up ve servis şirketine yol açtı. Microsoft ve IBM gibi büyük şirketler artık bulut ürünlerinde hizmet olarak blockchain sunuyor.

Daha yakın zamanlarda, Ethereum benzeri gelişmiş bir para birimi, en önemlisi çok sayıda isim markalı finans kurumunun desteğine sahip olan Facebook Libra gibi bir şeyi meşrulaştırmak için oldukça halka açık çabalar gördük.

Bütün bunlar yeni bir “ulusal dijital para birimi” kavramına yol açıyor - ABD hükümetinin Facebook ve konsorsiyum ortakları yerine onu uygulamasını sağlayalım!

Bu çok tipik bir teknoloji manisidir. Bunu birçok kez gördük. Gerçek inananlar kanıtları görmezden gelir, mevcut uygulamaları görmezden gelir ve dünyayı dönüştüren yeni teknolojiye hararetle inanırlar. Çok yüksek ücretli yöneticiler ve hükümet liderleri, kültün gerçek değer sunma olasılığına karşı etkili bir şekilde sigorta ödeyerek saygı gösterirler. Güçlü bir lemming etkisi var: geride kalmayın!

Uygunsuz gerçekler

“Ulusal dijital para birimini” savunan insanlar, insan kaçakçıları, uyuşturucu lordları ve uluslararası yasadışı silah kaçakçılarının sevdiği para biriminin çeşitliliği lehine zaten sahip olduğumuz para birimini görmezden gelmeyi severler. MIT'deki Saygıdeğer Medya Laboratuarı'ndaki Dijital Para Birimi Girişimi'ndeki insanlar gibi. Yakın zamanda yapılan bir WSJ makalesinde, laboratuvar müdürü hemen maaş ve Venmo'nun arkadaşlarla akşam yemeğinin maliyetini bölmesi ile hemen dijital bir para birimine sahip olduğumuzu kabul etti. Ama bu yeterince iyi değil! Sonuçta, ücretler var ve büyük bankalar dahil ve bazen işlemler günler sürebilir. Gerçek bir ulusal dijital para birimi, federal bir kripto para birimi ile ödemeler “daha hızlı, daha ucuz ve daha güvenli” olacaktır.

Sadece birkaç küçük sorun var. İşte bazı önemli noktalar:

Kripto para birimi yavaş

Kripto grupları, trilyon dolarlık ABD dijital dolar sistemindeki en yavaş işlemler hakkında konuşmayı çok seviyorlar. ABD dijital dolar sisteminin büyük bölümleri saniyeler içinde çok sayıda aktarım gerçekleştirirken, Bitcoin tek bir aktarım gerçekleştirmek için ortalama on dakika sürüyor. Ve bu sadece ortalamanın üzerinde bir ücret öderseniz - çok fazla ödeme yapmazsanız, işleminizin gerçekleşmesi için saatlerce bekleyebilirsiniz.

Kripto para birimi ölçeklendirilemiyor

İşlem boyutuna bağlı olarak, Bitcoin sadece saniyede 3 ila 7 işlem yapabilir. Her zaman saniyede 5 işlemle 7 gün 24 saat işlem görmeyi bekleyen işlemler olsaydı, Bitcoin yılda en fazla 158 milyon işlem gerçekleştirebilirdi. Buna karşılık, sadece ABD'de her yıl sadece ATM makinelerinde 10 milyardan fazla işlem gerçekleştiriliyor. ABD'de 2016 yılında 110 milyardan fazla kart işlemi gerçekleşti. 2015'ten itibaren işlemlerde büyüme 7 milyarın üzerindeydi; kart işlemlerindeki artış, Bitcoin'in maksimum kapasitesinden yaklaşık 50 kat daha fazlaydı.

Kripto para birimi kullanıcılar için pahalıdır

Kripto-gruplar, belirli dolar işlemleri yapmak için yüksek ücretler hakkında konuşmayı, büyük miktarlarda faaliyet gösteren doğrudan mevduat ve ACH gibi ucuz ve kolay işlemlerin muazzam işlem akışını görmezden geliyor. Kripto para birimini çalıştırmanın maliyeti hakkında fazla konuşmuyorlar. Konuyu görmezden gelmek akıllıdır. Bugünün Bitcoin işlemleri pahalıdır ve ikincisi çeşitli sorunları (hız, ölçeklenebilirlik, güvenlik) düzeltmeye çalışırsınız, maliyetler yükselir.

Kripto para birimini çalıştırmak pahalıdır

Neredeyse hiç kimse Bitcoin kullanmaz ve hacimler dolar ile karşılaştırıldığında küçüktür. Bununla birlikte, Bitcoin kullanımı inanılmaz, akıl almaz derecede pahalıdır. Günümüzün küçük hacimlerinde bile, Bitcoin bilgisayar işlemesi tüm İsviçre ülkesi ile aynı miktarda elektrik tüketiyor!

Kripto para birimi kaybı kalıcı

Çek defterini, kredi kartınızı veya banka kartınızı veya başka bir şeyi kaybederseniz, sorun olmaz demektir; banka ile iletişime geçerseniz sorunu çözersiniz. Buna karşılık, kripto para birimi anahtarınızı (bir sayı dizesi) kaybederseniz, paranızı kurtarmanın hiçbir yolu yoktur. Tüm Bitcoin'in yaklaşık% 20'sinin kaybolduğuna inanılıyor, 20 milyar dolar gibi bir şey !! Anahtarınızı kaybederseniz, her kim alırsa, örneğin Bitcoin'i alabilir, örneğin bankayı aradığınız, kayıp kartı bildirdiğiniz ve herhangi bir para kaybetmekten kaçındığınız kayıp bir kartın aksine.

Kripto para korkunç derecede güvensizdir

Kripto halkı herkesin “kripto” nun “kırılamaz” anlamına geldiğini hayal etmesini sever. Böylece özneden kaçınırlar. Gerçek şu ki, kripto bankaları soyuldu ve her Bitcoin çok sık çalındı. Bu şekilde yaklaşık bir milyon bitcoin kaybedildi, bugünün fiyatlarında yaklaşık 10 milyar dolarlık bir kayıp !! Bitcoin'in çekirdek savunması bile şimdi kırıldı.

Bitcoin'e önerilen bir kripto alternatifi yok problemleri çözüyor

Dışarıya doğru, kripto insanlar tamamen sorunları görmezden gelmek ve harikayı teşvik etmekle ilgilidir. Kendi aralarında, nispeten aklı başında olan savunucular, sorunları fark eder ve bunları çözmeye çalışırlar, sonsuz varyasyonlar ortaya çıkar. Bunu yaparken, sorunları daha da kötüleştirir veya kripto para biriminde ne kadar az değer olduğunu yok ederler. Başlıca fikirlerden biri, acıklı bir şaka olan özel bir blockchain yapmaktır. Örneğin, Microsoft ve Intel etkisiz çözümlerini satarak birçok sorunu dile getiriyorlar ve Facebook Libra koalisyonu “daha da kötüleştirerek çözme” yaklaşımını yeni düşük seviyelere taşıyor.

ABD Doları dijital para biriminin güçlü yönleri

Yüzler, bugünkü ABD doları ile ilgili sorun hakkında sızlanacak. Kripto gruplarının söylediği gibi gerçekten sorunlarla dolu mu? Nadir bir şey yapalım: pozitiflere odaklanın. İlk ve en önemlisi, doların birkaç yüzyıl boyunca çalıştığını ve yol boyunca kendisini kırılmadan fizikselden yaklaşık % 90 dijitale dönüştüğünü hatırlayalım! Buna ek olarak, muazzam özel sektör yeniliğinden faydalanmıştır. İşte şimdiye kadar oluşturulan en hızlı, en ucuz ve en güvenli para biriminin bazı önemli noktaları:

Fiziksel nakit harika. Şehirdeyken ve birisi arabamı garajdan aldığında, bahşiş vermek istiyorum. Çok kolay: Cüzdanımı çıkarıp faturaları teslim ediyorum. Tamamen dijital olan her şey elektronik gerektirir ve bir acı olur.

Kartlar harika. New Jersey'de gazın sizin için pompalandığı bir benzin istasyonuna çektiğimde pencereyi açıyorum, “düzenli doldurun, lütfen” deyin ve bir kart verin. Tamamlandığında, kartı ve makbuzu alıp gidiyorum. Nakitten daha kolay çünkü değişiklik yok. Bu tamamen dijital. Bugün. Ve büyük yerel benzin istasyonumda, genellikle pencerelerimi temizlerler, bu yüzden adama bir bahşiş olarak birkaç dolar vereyim. Sorun yok.

Kartsız harika. Uygulamadan bir Uber çağırıyorum. Araba geldiğinde, birbirimizin kimliklerini kontrol ederiz ve gideriz. Varışta, çıkıyorum. Bu kadar!

Bir ev kapanışı için para kablolama harika. Kimliğimi doğrulayan ve birkaç dakika içinde tamamlayan bankam olan USAA diyorum. Bir şubeye gitme, sertifikalı kontroller, vb. Telefon görüşmesi iyi bir şeydir - dolandırıcılık tarafından verilen kripto dünyasının aksine sahtekarlığı sıfıra yakın bir şekilde azaltır.

P2P uygulamaları harika. Venmo, CashApp ve Zelle gibi sıfır maliyetli, anında transfer uygulamaları vardır. Bunlar yüz milyondan fazla insan tarafından kullanılıyor ve çalışıyorlar. Bugün. Herhangi bir şekilde kripto nasıl daha iyi olabilir? Aslında, daha kötü olurdu. Bunu gör.

Sözde günler süren bu korkunç işlemlere ne dersiniz? Evet, bazıları var. Buna adım adım denir, hiçbir hata veya kilitlenme gerçek zamanlı geçişe izin verilmez. İşlemler zaten % 100 dijital ve ACH (elektronik çekler gibi) çok düşük maliyetlidir. İngiltere'de ACH sürümü zaten aynı gün ve ABD'de ACH aynı gün ve gerçek zamanlı geçişin ortasında.

Uluslararası ödemeler ne olacak? Sanırım kripto-grupların gerçek dünyada burada olup bitenlerle bağlantısı kesildi. Kişisel kullanım için, kredi kartları hemen hemen her yerde kabul edilmektedir ve dahil olan herkes kendi para birimiyle ödeme yapmaktadır. Kripto halkının en büyük şikayeti, çok fazla zaman, transfer ve ücret içeren uluslararası ticari işlemlerdir. Bu doğruydu. Bu yüzden bir avuç şaşırtıcı yeni şirket ortaya çıktı ve sorunu ele alıyor. Birçoğu günümüzde üretimde ve ölçekte faaliyet göstermektedir.

Örneğin Currency Cloud, mükemmel bir çözüme sahiptir. Birçok ülkede tedarikçileri olan bir şirket, tedarikçilere Currency Cloud'u tercih ettikleri yerel banka hesaplarını vermelerini sağlar. Currency Cloud, desteklediği tüm ülkelerde yerel hesapları kendisi için saklar. Alıcı, daha sonra istenen tutarın hedef ülkedeki hesabından o ülkedeki satıcıya yerel olarak aktarılmasını sağlayan Currency Cloud'a bir ödeme talimatı gönderir. Ağ büyüdükçe, desteklenen her ülkenin hem ödeme gönderen hem de alan çok sayıda şirketi vardır, böylece artan sayıda transfer tamamen yerel olarak yapılabilir - yalnızca ülkeler arasındaki net ödeme dengesizliğinin kendi aralarında Currency Cloud tarafından çözülmesi gerekir minimum maliyetle optimize ettiği hesaplar. Bu% 100 dijital, düşük maliyetli, gerçek zamanlı ve ölçeklidir.

Daha küçük işletmeler ve bireyler için uluslararası ödemeler için olay yerinde patlayan hizmetler var. Örneğin, Rapyd (açıklama: VC fonum bir yatırımcıdır) banka hesabı olmayan kişilerin, 100 milyondan fazla ülkede, uluslararası tamamlamaları için yerel para alıp verdikleri 2 milyondan fazla erişim noktasında iş satın alma, satma ve ödeme almalarını sağlar. Örneğin, kartınız veya banka hesabınız olmasa bile, Uber için bir sürücü olabilir ve ödeme alabilirsiniz.

Sonuç

Üstesinden gelin, kripto-fanatikler ve blockchain grupları. Evet, Bitcoin teknolojisi etkileyici bir başarıdır ve suç sınıfı için son derece yararlıdır. Ancak, daha kötü düşünebileceğiniz herhangi bir gerçek dünya para birimi problemi yaratır ve patent gerçekliğini tamamen göz ardı eder, bu da ulusal bir dijital para biriminin harika "geleceği" bugün sahip olduğumuz bir şeydir : Yani ABD doları!

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ