Küresel bankacılık düzenleyicisi Basel Bankacılık Denetleme Komitesi (BCBS), kripto varlıkları için muhafazakar bir ihtiyati muamele çerçevesi çağrısında bulunuyor.

Uluslararası Düzenleyici Basel Komitesi Kripto Para Düzenlemeleri İçin Çağrıda Bulundu

Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Japonya'dan bankacılık düzenleyicilerinin yer aldığı Basel Komitesi, kripto varlıklarının ihtiyatlı bir şekilde ele alınmasına ilişkin raporunu yayınladı. Çalışma ilk olarak Kasım ayında açıklandı.

Belgede, düzenleyici kripto para birimlerinin ve ilgili hizmetlerin büyümesinin finansal istikrarı olumsuz yönde etkileyebileceğini ve bankaların karşılaştığı riskleri artırabileceğini iddia ediyor. Rapor şu ifadelere yer veriyor:

“Kripto varlıkları standardizasyon ve sürekli evrim eksikliği oluşturan olgun olmayan bir varlık sınıfı. Bazı kripto varlıkları yüksek derecede dalgalanma göstermiş ve likidite riski dahil bankalar için riskler sunmuştur. Bu riskler arasında kredi riski; Market riski; operasyonel risk (dolandırıcılık ve siber riskler dahil); kara para aklama ve terörist finansman riski; yasal ve itibar riskleri yer alıyor.”

“Muhafazakar İhtiyati Çözüm” Önerildi

Ayrıca, BCBS - eğer yetkiliyse - kripto varlıkları edinmeye veya ilgili hizmetleri sağlamaya karar veren bankaların, özellikle yüksek riskli tokenlar için sağduyuyu kullanmaları gerektiği fikrini ifade ediyor. Belge ayrıca, kripto para birimlerine yönelmenin, banka varlıkları elinde tuttuğu zaman doğrudan olabileceğini ya da örneğin kripto türevlerine sahip olduğunda dolaylı olabileceğini de belirtmekte.

Basel Komitesi, kripto varlıklarının likidite karşılama oranı veya net sabit fonlama oranı için kredi riski azaltma teminatının, yüksek kaliteli likit varlıklar olarak kabul edilmemesini öneriyor. Ayrıca, regülatöre göre, ticaret defterinde tutulan kripto varlıkları piyasa riski ve kredi değerlemesi için tam bir indirimden geçirilmeli. Rapor ayrıca “Bu çözüm, stres zamanlarında kripto varlıklarının pozitif gerçekleşebilir değeri hakkındaki yüksek belirsizliği yansıtıyor.” vurgusu da yapıyor.

Rapor, merkez bankası dijital para birimlerinin kapsamının dışında olduğunu ve stablcoinlerin “ihtiyati bir muamele belirtmeden önce daha fazla değerlendirme ve detaylandırmaya tabi tutulması gerektiğini” belirtiyor.

BCBS, 1974 yılında on ülkenin merkez bankası yöneticileri tarafından kurulan bankacılık denetleme makamlarının bir komitesi.

 Basel Komitesi uzun zamandır kripto varlıklarına karşı temkinli olduğunu göstermiş durumda.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ