Uluslararası Para Fonu'nun yönetim kurulu, El Salvador'u, ülkenin e-cüzdanının katı bir şekilde düzenlenmesi çağrısında bulunurken, Bitcoin'i yasal bir ihale haline getirme hareketinden vazgeçmeye çağırdı.

Uluslararası Para Fonu'nun yönetim kurulu, El Salvador'u, ülkenin e-cüzdanının katı bir şekilde düzenlenmesi çağrısında bulunurken, Bitcoin'i yasal bir ihale haline getirme hareketinden vazgeçmeye çağırdı. IMF yönetim kurulu üyeleri, yıllık istişarelerin ardından Salı günü yaptığı açıklamada, "yetkilileri Bitcoin'in yasal ihale statüsünü kaldırarak Bitcoin yasasının kapsamını daraltmaya çağırdı" dedi.

IMF Defalarca El Salvador'dan Bitcoin Yasasını Tersine Çevirmesini İstedi

Eylül ayında El Salvador, Bitcoin'i ABD doları ile birlikte yasal bir ihale haline getiren ilk ülke oldu. Orta Amerika ülkesinin ekonomisi yirmi yıldır dolarize oldu. IMF, finansal, ekonomik ve yasal kaygıları öne sürerek hareketin geri alınması için defalarca çağrıda bulundu. IMF yönetim kurulu, finansal katılımı artırmanın önemli olduğunu ve hükümetin Bitcoin borsası Chivo e-cüzdanının bu rolü oynayabileceğini söyledi. Ancak, “yeni ekosistemin sıkı bir şekilde düzenlenmesi ve denetlenmesi ihtiyacını” görüyorlar.

El Salvador, Bitcoin Satın Almak İçin 1 Milyar Dolarlık Tahvil İhracına Hazırlanıyor

IMF, yönetim kurulu üyelerinden bazılarının El Salvador'un beklenen Bitcoin bağlantılı tahvil ihracı ile ilgili risklerle ilgili endişelerini dile getirdiğini söyledi. Ülke, yarısı Bitcoin satın almak için kullanılacak 1 milyar dolarlık tahvil ihraç etmeye hazırlanıyor. Hükümet, Bitcoin kazançlarına maruz kalmanın, piyasanın şu anda benzer Salvador devlet borcu için fiyatladığından çok daha düşük, %17'ye yakın, %6.5'lik bir dolar getirisi alacak yatırımcıları cezbedeceğine bahse giriyor.

IMF ayrıca, mevcut borç harcama seviyelerinde El Salvador'un kamu borcunun 2026'da GSYİH'nın yaklaşık %96'sına yükselebileceği konusunda uyardı ve bunu “sürdürülemez bir yol” olarak nitelendirdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ