Bu yazımızda sizlere UMA (UMA) Nedir? sorusunun cevabını verecek ve proje ile ilgili detayları sunmaya çalışacağız.

UMA (UMA) Nedir? İşte Tüm Ayrıntılarıyla Kripto Para Birimi UMA Token

Bu yazımızda sizlere UMA (UMA) Nedir? sorusunun cevabını verecek ve proje ile ilgili detayları sunmaya çalışacağız.

UMA (UMA) Nedir?

Kripto para birimi alanı şu anda yalnızca DeFi sezonu olarak tanımlanabilecek bir şey yaşıyor. DeFi protokollerinin art arda piyasaya sürülmesi, alanda kilitli olan toplam değerin 48 milyar USD'yi aştığını gördü.

Bu protokollerden bazıları özellikle kayda değer olmasa da (hatta tamamen gülünç), diğerleri geleneksel finans kurallarını esnetiyor ve imkansız olduğu düşünülen yeni teknolojileri tanıtıyor. UMA bu protokollerden biridir.

UMA'nın beyanının misyonu, dünyadaki herkesin finansal riske erişmesini mümkün kılmaktır. Bu, adrenalinle ıslanmış kripto para traderlarının kulağına müzik olsa da, eski kurumsal yatırımcılar için bir senfonidir.

Neden? Çünkü UMA'nın hedeflediği pazar, 500 trilyon ile 1 katrilyon ABD dolarının üzerinde bir değere sahip türev piyasasıdır. Önceden yalnızca akredite yatırımcılar tarafından erişilebilen UMA, dünyanın en büyük finans piyasasına herkesin katılmasını mümkün kılıyor.

UMA'nın kısa tarihi

UMA tam olarak beklediğiniz yerde başlar: Wall Street. Goldman Sachs'ta bilgisayar bilimi geçmişine sahip eski bir profesyonel tüccar olan Hart Lambur, daha sonra kripto para biriminde satış yapmak için sattığı özel bir iş kurdu. 2017 yılında, başka hiçbir şeye benzemeyen bir kripto para birimi geliştirmek için Bain Capital ve Dragonfly Capital gibi şirketlerden 4 milyon USD toplayan Risk Labs'ı kurdu.

O dönemde Lambur, Goldman Sachs'ın eski Başkan Yardımcısı Allison Lu ve Princeton'da eğitimli bir finans analisti ve finans mühendisi olan Regina Cai'nin de aralarında bulunduğu 7 ağır sikletten oluşan bir ekip oluşturdu. UMA teknik incelemesinin ilk taslağı 2018 yılının Aralık ayında yayınlandı ve UMA projesi resmi olarak Medium günlerinde duyuruldu.

UMA Nedir?

Evrensel pazar erişiminin kısaltması olan UMA, kullanıcıların hemen hemen her şeyin fiyatını takip edebilen özel teminatlı sentetik kripto para belirteçleri oluşturmasına olanak tanıyan, Ethereum üzerine inşa edilmiş bir protokoldür. Düz İngilizce olarak UMA, varlığın kendisine fiilen maruz kalmadan ERC-20 tokenlarını kullanarak herhangi bir varlığı takas etmenize izin verir.

Bu, herkesin, aksi takdirde ulaşılamayacak varlıklara maruz kalmasına izin verir. UMA kripto para belirteci, protokol üzerinde yönetişim ve fiyat oracle'ı için kullanılır.

UMA neden bu kadar önemli? Çünkü DeFi için bir olasılıklar dünyası açar. Örneğin, bazı DAI'ları başkalarının ödünç alması için Compound’a yatırabilirsiniz, bu da yılda bir miktar faiz getirir (% 10 diyelim). Bunu yaptığınızda, faizi tahakkuk ettiren aDAI tokenları verilir.

UMA, hemen hemen her varlığın teminat olarak kullanılmasını mümkün kıldığından, altın fiyatını temsil eden sentetik tokenları basmak için teminat olarak aDAI kullanabilirsiniz. Daha sonra, yalnızca altının fiyatını takip etmekle kalmayan, aynı zamanda kilitli aDAI aracılığıyla yılda% 10 faiz tahakkuk eden sentetik bir jeton oluşturabilirsiniz. UMA'yı tam olarak anlamak için önce birkaç anahtar terimden geçmemiz gerekiyor.

UMA Protokolü Ne Yapar?

UMA, türevleri blok zincirine koyar. Yeterli teminat yatırıldığında varlık için sentetik bir token oluşturur, verilen token için sözleşme koşullarını oluşturur ve bunları finansal teşvikler kullanarak uygular.

Bir token çıkarıcısının ne zaman yetersiz teminat altına alındığını belirlemek için bir fiyat oracle kullanmak yerine  UMA'daki kullanıcılara, yetersiz teminatlandırıldığına inandıkları token ihraççılarını belirlemek ve tasfiye etmek için finansal teşvik verilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ