Umman Oil, Orpic Group ve HSBC Bank Umman SAOG, R3'ün Corda platformunu kullanarak ülkedeki blokzincirinde ilk ticaret finansmanı işlemini gerçekleştirdi.

Umman

Umman Gözlemcisi 23 Kasım’da yayınlanan habere göre, Umman’ın en büyük petrol ve gaz şirketlerinden biri olan Umman Oil, Orpic Group ve HSBC Bank, ülkenin ilk blokzinciri bazlı ticaret finansmanı işlemini gerçekleştirdi. İşlem, açık kaynaklı bir blokzinciri platformu olan R3'ün Corda'sı dağıtık defter (DLT) kullanılarak gerçekleştirildi.

Tamamen Dijital Hale Getirilmiş Akreditif

İşlemde, HSBC Umman blokzincirinde tamamen sayısallaştırılmış bir kredi mektubu tavsiye ederken, Umman Oil ve Orpic Group akreditifin lehtarıydı. Blockchain teknolojisinin uygulanması tarafların işlemi normalde beş ile on gün yerine yirmi dört saat içinde tamamlamalarına izin verdi.

Umman Oil ve Orpic Group'un finans sorumlusu Nizar el Lawati, şirketin, ticaret zincirinin blokzinciri aracılığıyla sayısallaştırılmasını destekleyen ilk şirketlerden biri olmaktan gurur duyduğunu söyledi. Umman Oil ve Orpic Group'ta ticari değer ortağı olan finans ve strateji Sadiq al Lawati şunları söyledi:

“Bu Blockchain pilotu, Yapay Zeka (RPA ++) ile başlayan ve yeni yıkıcı teknolojileri benimsemeye devam eden, sayısallaştırma yolundaki önemli bir istasyon.”
Blockchain Teknolojisini Benimseyen Finans Sektörü

Dünyanın dört bir yanındaki finansal kuruluşlar, iç süreçlerini iyileştirmek amacıyla yavaş yavaş blockchain teknolojisini kullanmaktadır. Geçtiğimiz ay, Londra merkezli bir dijital menkul kıymetler değişimi olan Archax, ticaret sonrası faaliyetleri yönetmek için Corda'yı kullanacağını açıkladı .

Şubat ayında, Umman'ın piyasa değeri itibariyle en büyük ikinci bankası olan BankDhofar, Hindistan'a yapılan sınır ötesi ödemelerde RippleNet teknolojisini kullanmaya başladı.Teknoloji, bankanın mobil bankacılık uygulaması yoluyla “iki dakikadan daha az bir sürede” sınır ötesi transferler sağlamasına olanak sağladı ve böylece Umman'da yaşayan yerleşik olmayan Hintlilerin gerçek zamanlı ödeme transferleri yapmalarının önü açıldı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ