Merkezi olmayan borsa Uniswap, son dört ay boyunca blockchain analitik firması TRM Labs ile işbirliği içinde 253 kripto para adresini engelledi.

Uniswap Kara Listeleri Bağlantılı 253 Kripto Adresi

Merkezi olmayan borsa Uniswap, son dört ay boyunca blockchain analitik firması TRM Labs ile işbirliği içinde 253 kripto para adresini engelledi.

Uniswap, cüzdan blok listeleme verilerini ilk kez herkese açık hale getirdi.

Adreslerin çoğu, ABD Hazinesi'nin yakın zamanda onayladığı Tornado Cash de dahil olmak üzere, çalınan paraya veya işlemleri bozan firmalara bağlantılar nedeniyle engellendi.

Yearn Finance çekirdek geliştiricisi Banteg, Uniswap yazılım mühendisi Jordan Frankfurt'u kaynak olarak göstererek verileri bir Twitter iş parçacığına ve GitHub'a kaydetti. Frankfurt ve Uniswap'tan yorum istedik; Geri duyarsak, bu yayını güncelleyeceğiz.

Uniswap üç ana bileşenden oluşur:

*Blok zincirinde çalışan ve herkes tarafından görülebilen kod.

*Bir ön uç web sitesi, kullanıcılara kodla etkileşim kurmanın bir yolunu sunar.

*Protokolü oluşturan ve ön uç web sitesini içeren ABD merkezli bir şirket.

Kripto söylemleri ön uç düzeyinde engellenir.

Nisan ayında Uniswap ve TRM Labs bir araya geldi. Bir kullanıcı Uniswap web sitesiyle etkileşim kurduğunda, TRM Labs adresini alır ve ona bir risk düzeyi atar.

Uniswap, kabul etmeye istekli olduğu risk derecesini belirlemekten sorumludur.

Frankfurt'un GitHub hakkındaki yorumlarına göre, Uniswap başlangıçta dolaylı olarak onaylanmış adreslere sahip engellenen adreslerle bağlantılıydı, ancak son zamanlarda bunu yumuşattı. Artık yalnızca onaylanmış, çalınmış veya saldırıya uğramış paraları alan adresleri engelliyor.

GitHub'da yayınlanan bir grafik, TRM Labs'in adresleri kontrol ederken aradığı yedi yasa dışı davranış türünü detaylandırıyor. Çalınan fonlar, bir işlem karıştırıcısından gelen fonlar, onaylanmış adresler ve bilinen bir dolandırıcılıktan gelen fonlar, sıklıkla tespit edilen dört ana kategoridir. Kalan üç kategori, terörizmi finanse etmek için kullanılan parayı, tanınmış bilgisayar korsanlığı gruplarından gelen parayı ve çocuklara karşı cinsel saldırı içeren materyalleri içerir.

Banteg'e göre, bu cüzdanlara kripto para birimi ödemeleri göndermeyi kolaylaştırmak için 30 adres ENS adlarıyla ilişkilendirildi. Banteg'in görüşüne göre, çoğu muhtemelen yetkili kullanıcılardı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ