Bu yazımızda sizlere Uniswap Protocol Token (UNI) Nedir? sorusunun cevabını verecek ve UNI Token hakkında detaylı bilgileri sunmaya çalışacağız.

Uniswap Protocol Token (UNI) Nedir? İşte Tüm Ayrıntılarıyla Kripto Para Birimi UNI Coin

Bu yazımızda sizlere Uniswap Protocol Token (UNI) Nedir? sorusunun cevabını verecek ve UNI Token hakkında detaylı bilgileri sunmaya çalışacağız.

Uniswap Protocol Token (UNI) Nedir?

Uniswap, ERC-20 tokenlerinin gözetimsiz ticaretini sunan Ethereum blok zinciri üzerine kurulmuş merkezi olmayan bir borsa protokolüdür. İlk versiyonu (Uniswap v1) Kasım 2018'den beri (DevCon 4'te piyasaya sürülmektedir) faaliyet göstermektedir, ikinci versiyon (Uniswap v2) ise Mayıs 2020'de piyasaya sürülmektedir.

Uniswap'ta kullanıcılar, herhangi bir merkezi aracıya güvenmeden tokeni takas edebilir, ücret kazanmak için bir havuza token ekleyebilir veya bir token listeleyebilir. Tüm etkileşimler doğrudan zincir üzerinde yapıldığından ve dolayısıyla gaz ücretlerine mal olduğundan, Uniswap, Ethereum kamu ağında en önemli gaz katkısı haline geldi ve yazının yazıldığı tarih itibariyle en yaygın kullanılan merkezi olmayan uygulama haline geldi.

Uniswap, Automated Market Maker (AMM) adı verilen benzersiz bir sistem üzerine kurulmuştur. Özünde likidite, iki ERC-20 tokeninden oluşan havuzlar tarafından yaratılır. Likidite sağlanması için bir ödül olarak, taraflar (Likidite Sağlayıcılar veya LP'ler), bireyler token takas ettiğinde ortaya çıkan takas ücretlerini alır. Uniswap v2'de, takas ücretleri, işlem gören miktarın %0,30'u olarak belirlenir. Tahsil edilen ücretler havuz rezervine tahsis edilir. Protokol anahtarı açıldığında, UNI sahipleri her takasın %0,05'ini toplayacak, LP'lerin ödülü ise %0,25'e düşecek.

İlk AMM olmamasına rağmen, Uniswap, otomatikleştirilmiş piyasa yapıcı protokollerinin büyümesini yaygınlaştırdı ve büyük ölçüde denetlenmiş açık kaynak sözleşmelerine dayanan SushiSwap gibi rakip protokollerin oluşturulmasına yol açtı.

UNI, Uniswap protokol yönetimi, UNI token topluluk hazinesi, protokol ücret anahtarı (etkinleştirilirse ücretin %0,05'i UNI token sahipleri tarafından tahsil edilecektir) üzerinde kontrol sağlayan Ethereum blok zincirinde bir ERC-20 tokenidir.

UNI Coin Nedir?

UNI, “paylaşılan topluluk mülkiyeti ve canlı bir yönetişim sistemi” aracılığıyla topluluk katılımını başlatmayı ve teşvik etmeyi amaçlayan Ethereum blok zincirinde bir ERC-20 tokenidir. 30 günlük bir ilk ödemesiz dönemden sonra, Uniswap hazinesi üzerindeki kontrol devredilecektir. Topluluk, "UN'i hibelere, stratejik ortaklıklara, yönetişim girişimlerine, ek likidite madenciliği havuzlarına ve diğer programlara tahsis etmek" için oy kullanabilecektir.   Ancak, örneğin daha fazla havuzun eklenmesi gibi diğer faktörler, ilk ödemesiz dönemden sonra topluluk tarafından kontrol edilecektir. Bir yönetim önerisinin kabul edilebilmesi için aşağıdaki koşulları karşılaması gerekir:

Bir yönetişim teklifi sunmak için UNI toplam arzının (temsil edilen) %1'i.

Yeterli sayıya ulaşmak için “evet” oyu vermek için UNI arzının %4'ü gereklidir.

7 günlük oylama süresi.

Yürütmede 2 günlük zaman kilidi gecikmesi.

Özellikle, Uniswap ekibi, protokolün, denetimin veya "diğer konuların" geliştirilmesinde yer almama niyetlerini belirtti. Bunun yerine, topluluk tamamen sorumlu olacak ve hatta “belirli bir teklifi uygulamadan önce bilgili yasal ve düzenleyici uzmanlara danışmak” için teşvik edilecektir.

Binance’te bu linkten hesap açarak %10 komisyon indirimi kazanabilirsiniz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ