Uniswap DEX, hack ve hırsızlık da dahil olmak üzere yasa dışı faaliyetlerle bağlantılı cüzdanları engellediğini duyurdu.

Uniswap, Yasa Dışı Faaliyetlerle Bağlantılı Cüzdanları Engeller

Uniswap DEX, hack ve hırsızlık da dahil olmak üzere yasa dışı faaliyetlerle bağlantılı cüzdanları engellediğini duyurdu. Borsa, daha önce diğer yanlışların yanı sıra pompala ve boşalt planlarıyla suçlandığını görerek, büyük olasılıkla listesini temizliyor.

Ethereum tabanlı merkezi olmayan borsa (DEX) Uniswap (UNI), platformunda belirli kullanıcı cüzdanlarını engellemeye hazırlanıyor. Söz konusu cüzdanlar, Uniswap tarafından resmi web sitesinde listelenen birkaç yasa dışı faaliyetle ilişkilidir:

Yalnızca yaptırımlar, terörizmin finansmanı, saldırıya uğramış veya çalınmış fonlar, fidye yazılımı, insan kaçakçılığı ve çocuk cinsel istismarı materyali  CSAM gibi açıkça yasa dışı davranışlara sahip olan veya bunlarla ilişkili cüzdanları engellemeyi amaçlıyoruz.

Uniswap Bu Cüzdanları Engelliyor

Uniswap, operasyonu blockchain zekası sağlayan TRM Labs ile birlikte yürüttüğünü belirtiyor. TRM Labs, bir dijital varlık uyumluluğu ve risk yönetimi firmasıdır.

Halihazırda, birçok kullanıcı cüzdanlarının bloke edildiğini belirtti. Uniswap, bu cüzdanları yasa dışı faaliyetlere kadar takip ettiğini ve böylece faaliyetlerini durdurduğunu söyledi.

Daha da önemlisi, borsa, hangi cüzdanların bloke edileceğine karar verirken herhangi bir hata yapılmadığını veya yapılmayacağını iddia ediyor. Ancak DEX, sorgulama yapması gereken kullanıcılara bir hedef kitle sağlayacağını belirtiyor. Ayrıca Uniswap, mevcut kullanıcılarına gizlilik ve veri uygulamalarında hiçbir değişiklik yapmadığına dair güvence verdi. Platform ayrıca, cüzdan engelleme işlemini kolluk kuvvetlerine bildirmediğini de söylüyor.

Denemeler ve Sıkıntılar

Merkezi olmayan veya merkezi olmayan diğer tüm kripto borsaları gibi, Uniswap da sorunlardan payını aldı. Bu ayın başlarında, iki ABD firması  Kim ve Serritella LLP ve Barton LLP, borsaya karşı toplu dava açtı. Şirketler, platformun dijital belirteçler olarak sunulan kayıt dışı menkul kıymetler sunduğunu ve sattığını iddia ediyor.

Davadaki davacılardan biri de Kuzey Carolina merkezli kripto yatırımcısı Nessa Riley. EthereumMax, Matrix Samurai ve Rocket Bunny jetonlarına 10.400 dolarlık bir yatırım kaybettiğini iddia ediyor. Riley, Uniswap'ı suçluyor ve platformun şu anda sahte olduğuna karar verdiği belirteçleri listelemeden önce kapsamlı bir araştırma yapmadığını söylüyor. Yukarıdaki iki firma, o zamandan beri, “yaygın dolandırıcılığı” bastırmaya yardımcı olmak için benzer şikayetleri olan insanları bir araya getiriyor.

Bunun da ötesinde, Uniswap halı çekme ve pompalama ve boşaltma planlarını kolaylaştırmakla suçlanıyor. Bunlardan biri geçen yıl Temmuz ayında gerçekleşti: Bir YouTuber tokenini  piyasaya sürdü, üç gün içinde yüzde 3.600 arttı ve ardından yüzde 60 düştü.

Ve diğer birçok kripto platformu gibi, Uniswap da düzenleyicinin kara kitaplarına girmeyi başardı. Resmi olarak açıklanmamasına rağmen, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) Uniswap'ı araştırdığı bildirildi. Bunların nedenleri, "yatırımcıların Uniswap'ı nasıl kullandığını ve pazarlanma şeklini" belirlemekti. En son cüzdan engelleme işlemi, muhtemelen itibarını temizleme girişimidir.

UNI tokeni şu anda 3.8 milyar dolarlık piyasa değeri ile 36. sırada yer alıyor. UNI, raporlama sırasında yüzde 9,3 düşüşle 8,23 dolardan işlem görüyordu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ