Önde gelen gerçek zamanlı 3D motor sağlayıcılarından biri olan Unity'nin CEO'su John Riccitiello, internetin önümüzdeki birkaç yıl içinde meta evrenin bir parçası olacağını tahmin ediyor.

Unity CEO

Yönetici, çoğu web sitesinin meta veri deposu hedefleri haline geleceğini ve bu değişikliğin büyük ölçüde 2030 yılına kadar tamamlanacağını öngördü. Ancak Riccitiello'ya göre, eski siteler o sırada hala etrafta olacak.

Unity CEO'su İnternetin Gelecekte VR Tabanlı Olacağını Belirtti

Birkaç şirket, metaverse'in yakın gelecekte nasıl hayatımızın bir parçası olabileceğiyle ilgileniyor. Gerçek zamanlı 3D çözümler sağlama konusunda uzmanlaşmış bir şirket olan Unity, 2030 yılına kadar internetin çoğunun metaverse tabanlı olacağını tahmin ediyor. Şirketin CEO'su John Riccitiello, 2D web sitelerinin metaverse hedeflerine dönüşeceğini ve bunların metaverse hedeflerine dönüşeceğini belirtti. CEO , geçen hafta artırılmış gerçeklik etkinliği olan AWE'de bir açılış konuşması sırasında açıklamalarda bulundu.

Web destinasyonları arasında, tahmine göre esasen üç tür olacaktır. İlk olarak, "yaşayabileceğiniz yerler" olarak tanımlanan, tamamen meta veri tabanıyla tümleşik olacak siteler. İkinci tür, gerçek dünyadaki konumları genişletilmiş yeteneklerle harmanlayacak ve başka bir site sınıfı, onu güçlendirerek “bugünkü dünyanın biraz üzerinde bir katman” olacak.

Bu metaverse deneyimlerinden tam olarak yeterli donanımla yararlanılabilecek, ancak PC'ler ve cep telefonları gibi daha az yetenekli diğer donanımlara da uyum sağlaması gerekecek.

Gerçek Zamanlı 3B Deneyimler ve Metaverse

Unity'nin CEO'su ayrıca, etkileşimlerin her zaman aynı olduğu filmlerin aksine, bu dünyalarla her etkileşimin ilk kez gerçekleştiğinde deneyimlendiği anlamına gelen bu metaverse destinasyonlarında gerçek zamanlı özelliğin önemi hakkında yorum yaptı.

Gerçek zamanlı motor sağlayıcılarının devreye girdiği yer burasıdır ve tasarımcılara bu tür metaverse deneyimlerini oluşturma ve geliştirme araçları sağlar. Bir röportajda Riccitiello, piyasadaki gerçek zamanlı 3D deneyimlerin %50'sinden fazlasının Unity'nin ürünleri kullanılarak oluşturulduğunu belirtti . Ziva Dynamics ve Weta Digital satın almaları da dahil olmak üzere şirketin son satın alımları, gerçek zamanlı ürünlerine daha fazla eğim sağlamak için şirketin teknolojisini daha da geliştirme hedefine sahip.

Unity, metaverse ile ilgilenen tek gerçek zamanlı motor şirketi değil. Epic Games tarafından geliştirilen doğrudan rakibi Unreal Engine 5, metaverse uygulamaları için yüksek kaliteli dünyalar ve etkileşimler sağlama hedefiyle de bir yarışmacı konumundadır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ