Üniversitelerde Blockchain Dersleri: Yeni Taleplerin Gereği

Kripto para birimlerinin pazar payı gün geçtikçe artmaktadır ve bu yeni pazarını görmezden gelmek mümkünsüzdür. Finansal sektörde şu anda Blockchain ve kripto para uzmanlarına büyük talep olsa da, bu talebi karşılayabilecek kadar işçi sayı bulunmamaktadır.

Gereken sayıda uzman bulunmamasının nedenleri
Bitcoin 2009 yılının Ocak ayında piyasaya sürülmüştür. Kripto para alanı henüz on yaşını doldurmamış. Bu sebepten birçok kişinin Blockchain teknolojilerinden ve faydalarından habersiz olması çok da şaşırtıcı değil. Bununla da Blockchain ve kripto para uzmanlarının gerekli talepleri karşılayamamaktadır.

Bu nedenlerden dolayı dünya üniversiteleri öğrencilerini bankacılık ve finans sektörünün geleceği olan Blockchain ve kripto para ile ilgili kursları ve derneklere yönlendirmektedirler.

ABD'de, NYU Law, Duke, Princeton, Stanford ve UC Berkeley, bu tür kursları uygulayan pek çok okuldan bir örnektir. Bu derslere örnek olarak Dijital Para Birimi, Blokchain ve Finansal Hizmetlerin Geleceği (NYU Law), Bitcoin ve Cryptocurrency Technologies (Princeton), Kripto Para Birimleri, Blockchain ve smart sözleşmeleri (Stanford) gösterebiliriz.

Avrupa'da, Cumbria Üniversitesi, B9 Lab Academy, Copenhagen Bilişim Üniversitesi ve Nicosia Üniversitesi, bu gibi kursları uygulayan yüksek öğrenim kurumlarındandır; Rusya'da Moskova Devlet Ekonomi Üniversitesi, Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ve Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü de aynı kursları tedris etmektedir.

Talebin yükselmesi nedenleri
2007- 2008 yıllarında bankaların başarısız olma şansının çok düşük olduğuna inanılıyordu ... 2009'da bu düşüncenin yanlış olduğunu öğrendik. Finansal kuruluşlar, paranın geleceğinin fiat olmadığını fark ediyorlar. Fiat  1700lerin sonlarında çok gerekli idi, ancak şimdi, 2017 yılında fiat verimsiz hale gelmiştir.

Gelecek için anlamı
Hiçbir kurum, rakiplerinden geride kalmak istemediğinden fazla sayıda finans kuruluşu bir Blockchain ekibinin olmasını istemektedir. Bu nedenle, giderek daha fazla üniversite Blockchain ve kripto para ile ilgili kursları uygulamaktadır.

Artık kripto para birimleri önemsenilecek kadar değerli olduğunu ve “geleceğin parası” olduğunu ispat etme aşamasındadır.

Kaynak;

https://www.cointelegraph.com

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ