ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Perşembe günü yaptığı açıklamada, ilk kripto para teklifiyle (ICO) bağlantılı olarak aldığı ödemeleri açıklayamadığı iddia edilen aksiyon filmi oyuncusu Steven Seagal’ın suçlandığını açıkladı.

Ünlü Aktör ICO Suçlamasıyla Karşı Karşıya

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Perşembe günü yaptığı açıklamada, ilk kripto para teklifiyle (ICO) bağlantılı olarak aldığı ödemeleri açıklayamadığı iddia edilen aksiyon filmi oyuncusu Steven Seagal’ın suçlandığını açıkladı.

Seagal, 2018'in başında Bitcoiin (B2G) adı verilen bir kripto para biriminin önemli bir destekçisiydi. Bitcoiin'in destekçileri, bir stake planıyla bağlantılı olarak "Bitcoiin'i (B2G) tutmaktan önemli miktarda kâr" sözü verdi. Seagal'ın bir destekleyici olarak katılımının, ICO tamamlandıktan sonra sona erdiği söyleniyor.

SEC'in emri, Seagal'in tanıtımları karşılığında 250.000 dolar nakit ve 750.000 dolarlık B2G tokenı vaat ettiğini açıklamamış olduğunu ve bunun da kamu sosyal medya hesaplarındaki yayınları halkı Bitcoiin2Gen'in ICO'sunu 'kaçırmamasını' teşvik ettiğini belirten ajans Perşembe günü yaptığı açıklamada, "Zen Ustası Steven Seagal Bitcoiin2Gen'in Marka Elçisi Oldu" başlıklı bir basın açıklaması yaptı.

İfadeyle birlikte yayınlanan emire göre SEC, B2G tokenını bir menkul kıymet olarak görüyor. Belgeye göre, B2G'nin destekçileri "Menkul Kıymetler Kanununun 2 (a) (1) Bölümü uyarınca yatırım sözleşmesi olan tokenlar teklif etti ve sattı. B2G, B2G tokenlarını 'yeni nesil Bitcoin' olarak nitelendirdi."

Anlaşmanın bir parçası olarak SEC'in açıklamasına göre Seagal, SEC'in bulgularını doğrulamadı veya reddetmedi. Seagal "gerçek tanıtım ödemelerini, faizyle birlikte 157.000 $ 'lık cezayı temsil eden rakamı ödemeyi kabul etti."

Ajans, "Buna ek olarak, Seagal üç yıl boyunca dijital veya başka türlü menkul kıymetleri teşvik etmemeyi kabul etti."

SEC Uygulama Dairesi Siber Birimi Başkanı Kristina Littman, "Bu yatırımcılar Seagal'in aldığı ödemeleri bilme hakkına sahipti, bu yatırıma önyargılı olup olmayacağına karar verebilsinler. Ünlülerin tazminatlarını uygun bir şekilde açıklamadan menkul kıymetlere yardımcı olmak için sosyal medya etkilerini kullanmalarına izin verilmiyor."

SEC, Kasım 2017'de, aldıkları finansal tazminatı doğru bir şekilde ifşa etmeden ünlüleri ICO'ları onaylama konusunda uyardı. Bir yıl sonra ajans, ağır boksör Floyd Mayweather, Jr. ve müzik yapımcısı DJ Khaled ile ICO'ların onaylanmasıyla ilgili suçlamalarda bulundu.

 CoinMarketCap, Bitcoiin veya B2G verilerine göre, şu anda iki borsada 24 saatlik hacimde yaklaşık 55 $ ile 0.000182 $ olarak fiyatlandırılıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ