En eski destekçilerinin çoğu için Bitcoin, bir yatırım aracından çok daha fazlasını temsil ediyor. En ateşli destekçileri için, kripto para biriminin küresel güç dengesini tamamen tamamlama potansiyeli bulunuyor.

Ünlü Analist Açıkladı: Bitcoin, Barut Gibi Jeopolitiği Dönüştürüyor

En eski destekçilerinin çoğu için Bitcoin, bir yatırım aracından çok daha fazlasını temsil ediyor. En ateşli destekçileri için, kripto para biriminin küresel güç dengesini tamamen tamamlama potansiyeli bulunuyor.

Yıllar boyunca en vokal destekçilerinden biri kuşkusuz Max Keiser. Keiser, Bitcoin'in şu anda sistemin en üstündeki bazı kişiler tarafından gezegenin mevcut güç yapısına potansiyel bir tehdit olarak tanınmaya başladığına inanmakta.

Dolarsızlaşma Trendi

Keiser raporunun sahibi Max Keiser, sunucu Stacy Herbert ile birlikte, dünya genelinde artan “dolarsızlaşma” trendini tartışıyorlar. Rusya, Çin ve Avrupa’nın ABD’nin dünya ticaretindeki ulusal para birimlerine bağımlılıklarını azaltma çabalarını zaten hepimiz biliyoruz.

Keiser, ülkelerin ABD’nin diğer ülkelere uygulayabileceği kontrolün farkına varmaya başladıklarını düşünüyor. Son çözüm için tercih edilen ise kuşkusuz her ülkenin kendi para birimi. ABD'nin uluslararası ticaret için kullanılan dolardan nasıl kazanç sağladığını detaylandırarak, doların küresel baskınlığının ABD'nin ekonomik yaptırımlarla diğer ulusların politikaları üzerinde nasıl bir baskıya dönüştüğünün altını çi.

Sunucu, ulusları bir saldırganlık eylemi şeklinde cezalandırmak için dolar hakimiyetinin kullanıldığını düşünüyor ve şu açıklamayı yapıyor:

“Doların silahlandırılması. Yani, bu bir silah olarak doların kullanılması ve yaptırımlar bir savaş eylemi aslında.”

Ülkelerin ABD’nin kendilerine uyguladıkları egemenlikten bıktıklarını ve hızla dolardan uzaklaşmaya çalıştıklarını söyleyen Keiser'e göre alternatiflerden biri Bitcoin. Altın, yalnızca kullanımı daha kolay olduğu gibi, kripto para biriminin ulusların “Amerika’nın borç imparatorluğu etrafında” kolayca hareket etmeye izin vereceğine inanıyor.

Dünyadaki Liderler Bitcoin'i Fark Ediyor

Keiser, siyasi liderlerin Bitcoin gibi kripto para birimleri tarafından dünyadaki mevcut güç dengesine getirdiği tehdidi not almaya başladığını savunuyor. ABD, beraberindeki avantajlar için dolar hakimiyetini sürdürme arzusu konusunda oldukça açık. Kongre’de, Facebook’un Libra’sı hakkında son zamanlarda yapılan bir oturumda, Kongre Üyesi Brad Sherman şunları ifade etmişti:

“Kripto para birimi ya işe yaramıyor, bu durumda yatırımcılar çok para kaybediyor ya da belki hedeflerine ulaşıyor ve ABD dolarının yerini alıyor ya da ABD dolarının neredeyse dünyadaki tek rezerv para birimi olmasını engelliyor.”

Yukarıdaki teklife atıfta bulunarak, Keiser, en azından Brad Sherman'ın Bitcoin'in ABD dolarının hegemonyasını tehdit ettiğini ve ABD’nin ayrıcalıklı küresel pozisyonunu engelleyebileceğini anlayabilecek kadar akıllı olduğunu belirtiyor. Sunucu şaka yollu şu ifadeyi kullanıyor:

“Birisi Brad'e sessiz kalmasını söylemeli. Zira ABD’nin nasıl çökertileceğini ve doların nasıl yok edileceğini anlatıyor.”

Röportajın başka yerlerinde Keiser, Bitcoin’in fiat paranın yerini alabilmesinin ne kadar mümkün olduğunu anlatıyor. Keiser kurumlara güveniyor. Genel olarak ABD'de altın, petrol veya fiat para biriminin son halini denetlemek için Bitcoin, “kendi kendine yerleşme” açısından benzersiz bir durumda. Bitcoin'in icat edilmesini barutun icat edilmesine benzeten Keiser, kripto para biriminin bütünleşmiş jeopolitik güç yapılarını ateşli silahlarla aynı şekilde değiştireceğini söylüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ